Εθνικός Μελιγαλά- Απόλλωνας Καλαμάτας 0-3: Άνετη επιστροφή στις επιτυχίες

Προάγγελος εξελίξεων για τους γηπεδούχους η 4η ήττα σε 7 παιχνίδια

Εντυπωσιακό πέρασμα από το Μελιγαλά έκανε ο Απόλλωνας Καλαμάτας και με σκορ 3-0 επέστρεψε στις επιτυχίες στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στην Α' τοπική Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Πανθουριακό και έφτασε τους 13 βαθμούς όσους έχουν Πάμισος Μεσσήνης και Πανθουριακός, οι οποίοι αγωνίζονται την Κυριακή.

Αντίθετα με την καλαματιανή ομάδα ο Εθνικός παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από επτά αγώνες, στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα και δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 12ο λεπτό ο Καραΐσκος έκλεψε την μπάλα έβγαλε κάθετη στο Γιακουμή ο οποίος απέφυγε τον τερματοφύλακα αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Ξυδιάς και απομάκρυνε.  Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 19' όταν μετά από γύρισμα του Νικολόπουλου και αφού η μπάλα βρήκε στον Γρηγόρη Παπαγεωργίου, ο Σαρδέλης έγραψε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και στο 38' ο Καραΐσκος με διαγώνιο σουτ στην αριστερή γωνία του Αλεξόπουλου έγραψε το 0-2 "κλειδώνοντας" ουσιαστικά το τρίποντο.  Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας είχε σημαντική ευκαιρία και για τρίτο τέρμα αλλά εσύ του Νικολόπουλου βρήκε στη συμβολή των δοκών της εστίας του Αλεξόπουλου.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 63ο λεπτό αλλά το σουτ του Διακουμάκου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά ο Απόλλωνας ήταν αυτός που βρήκε για μία ακόμη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Γιακουμής στο 75' απέφυγε το μαρκάρισμα του Κλεφτογιάννη και τον Αλεξόπουλο που έκανε έξοδο και  διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Εθνικός Μελιγαλά: Αλεξόπουλος, Μάραντος, Νινιός, Μακρής (λ. τρ. 54' Διακουμάκος), Νίκ. Παπαγεωργίου, Γρ. Παπαγεωργίου, Ξυδιάς (68' Αβράμης), Σαραντόπουλος (68' Βλαχόπουλος), Βόρφι (46' Γεωργατσέλης), Λάγιος (46' Κλεφτόγιαννης), Κανελλόπουλος.

Απόλλωνας Καλ.: Παν. Γιακουμής, Μπούνας, Πουλουπάτης, Παχής, Αγγελόπουλος, Κοσμόπουλος, Σαρδέλης (78' Καρύδης), Νικολόπουλος (58' Κουρεντζής), Καραίσκος (58' Κοντογόνης), Μανωλόπουλος (82' Χιώτης), Γιάν. Γιακουμής (82' Ζαίμης).