Εράνη Φιλιατρών – Ρόδος 1-1: Μοιρασιά με δυο πέναλτι

Η Εράνη αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρόδο στην επιστροφή της στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής μετά από 30 χρόνια, σε παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο γήπεδο Φιλιατρών.

Η Ιστορία στο εναρκτήριο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 3ο όμιλο γράφτηκε από δύο πέναλτι. Σκόρερ από πλευράς Εράνης ο Κώστας Ηλιόπουλος στο 16’, ενώ για τα ελάφια ισοφάρισε ο περσινός πρώτος σκόρερ του 4ου ομίλου, Γιώργος Μπαρμπαρούσης, επίσης με πέναλτι στο 50’.

Η Εράνη ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι με στόχο ένα γρήγορο γκολ και χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη κερδίσει τέσσερα κόρνερ. Η επιθετική της αυτή η διάθεση επιβραβεύτηκε τελικά στο 15' όταν από γύρισμα του Κωνσταντόπουλου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νικολόπουλου με τον διαιτητή Κεφίλη να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Κώστας Ηλιόπουλος γράφοντας το 1-0 στο 16’.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 26' απείλησαν εκ νέου όταν σουτ του και Γκεβόρι πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή φάση για τη Ρόδο ήρθε μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου και ήταν από... κόντρα. Ο Σαββίδης επιχείρησε να διώξει την μπάλα η οποία χτύπησε στον Μπαρμπαρούση και πέρασε άουτ.

Στο 36ο λεπτό Μπαρμπαρούσης και πάλι είχε κεφάλια άουτ ενώ η απάντηση της Εράνης ήρθε στο 38' όταν ο Αναστασόπουλος έκανε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο.

Στο 40' ο Δούμτσης από δεξιά έκανε διαγώνιο σουτ άουτ ενώ στο 43' ο ίδιος είχε σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Η ισοφάριση

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόδος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 48' απείλησε με κεφαλιά του Κέρι. Στο 50 ο Σάμπσον μάρκαρε  εντός περιοχής τον Ζούνη, που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο και ο διαιτητής Κεφίλης υπέδειξε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαρμπαρούσης γράφοντας το 1-1 στο 50’.

Στο 54’ ο Καπλάνης έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ με το παιχνίδι πλέον να βρίσκεται σε λεπτή ισορροπία.

Στο 70’ ο Μπάρκας βρέθηκε στα αριστερά και έκανε σέντρα σουτ με τον Ηλιόπουλο να παρεμβάλλεται και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 73’ ο Μπάρκας και πάλι βρέθηκε από ευνοϊκή θέση αλλά ο Μανουσάκης αντέδρασε σωστά και έδιωξε την μπάλα.

Στο 83’ ο Μπαρμπαρούσης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Σάμπσον με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που έφτασαν στην μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο έδαφος.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς και η Εράνη καθώς αποβλήθηκε ο Κόλλιας στις καθυστερήσεις λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς.

Διαιτητής: Κεφίλης (Κορίνθου), βοηθοί: Κλεπετσάνης, Οικονόμου (Κορίνθου)

Εράνη Φιλιατρών (Κώστας Λυμπερόπουλος): Σαββίδης, Καπλάνης, Σάμπσον, Στραβάκος (92’ Κόλλιας), Αναστασόπουλος (80’ Χάρμπας), Μπάρκας, Πέππας, Γκεβόρι (53’ Δημητρίου), Κωνσταντόπουλος, Μπινιώρης, Ηλιόπουλος

Ρόδος (Μανώλης Σκύβαλος): Μανουσάκης, Καψάλης, Καρίκι, Ρόδης, Νικολόπουλος, Δούμτσης, Λάσκαρης (46’Ζούνης), Τσούτσης (2’ Ξεπαπαδάκης), Κέρι, Μίσκου, Μπαρμπαρούσης