Εράνη Φιλιατρών – ΑΟ Πηλίου Κω 4-1: Ξέσπασε με τεσσάρα

Την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στο δεύτερο γύρο έκανε η Εράνη καθώς επιβλήθηκε 4-1 του ΑΟ Πυλίου Κω στα Φιλιατρά για την 18η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας κυριάρχησαν απόλυτα στο παιχνίδι και έφτασαν πανάξια στην δεύτερη νίκη τους στη σεζόν, ελπίζοντας σε ανάλογη συνέχεια.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές και σκόρερ για την ομάδα του Θεόδωρου Γιακαλή, που παρέταξε μία ιδιαίτερα νεανική ενδεκάδα που έβγαλε μεγάλη διάθεση, πάθος και ενέργεια, ήταν το νέο μεταγραφικό απόκτημα ο 22χρονος Σερραίος επιθετικός Γιάννης Φάκης και ο 24χρονος αμυντικός Δημήτρης Καπλάνης που πέτυχαν από δύο γκολ.

Η Εράνη έφτασε στην σημαντική επιτυχία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Δρόσου στο 9'.

Πριν ωστόσο ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η τριφυλλιακή ομάδα είχε καταφέρει να κάνει την ανατροπή. Ο Φάκης ισοφάρισε στο 37' και ο Καπλάνης στο 43' έκανε το 2-1.

Η Εράνη διεύρυνε το προβάδισμά της με τη σέντρα στο 2ο ημίχρονο και τον Φάκη να κάνει το 3-1. Οι φιλιατρινοί φώναξαν για ένα πέναλτι (χέρι) στη συνέχεια και τελικά ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο- το μεγαλύτερο που έχουν πετύχει σε εθνική κατηγορία-στο 83ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Καπλάνη.

Εράνη Φιλιατρών (Θοδωρής Γιακαλής): Σαββίδης, Σινάνι, Μπουρδέκας, Τσερπές , Καπλάνης, Παπαδόπουλος (69’ Δημητρίου), Καραμπέτσος, Μπάρκας (91’ Σταθόπουλος), Κωνσταντόπουλος (91′ Λακριντής), Φάκης (77’ Φλαριώτης), Πουλιανός

Α.Ο Πυλίου (Στέφανος Χατζησεβαστός) : Καζέλης, Τζανουλίνος, Μούλας (53′ Λάντζιος), Μπριλάκης, Κότζα, Βουκομάνοβιτς (53’ Kαρακούσης) , Λάλκοβιτς, Δρόσος, Τσιτσεκίδης (75’ Τσατσακλάς), Μεντής (46′ Χατζηνικολάου), Χατζηβασίλης.