Εράνη Φιλιατρών- Παλληξουριακός 2-0: Το όνειρο πραγματικότητα με Μιχαλόπουλο, Κόλλια!

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη, η Εράνη Φιλιατρών πήρε με το σπαθί της την άνοδο στη Γ’ Εθνική! Παίζοντας για ένα μόνο αποτέλεσμα, το συγκρότημα του Κώστα Λυμπερόπουλου επιβλήθηκε 2-0 του Παλληξουριακού στο φινάλε των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ Εθνική και μετά από 10 χρόνια επιστρέφει στις εθνικές κατηγορίες.

Με δύο τέρματα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων από τους Μιχαλόπουλο και Κόλλια οι πράσινοι επιβεβαίωσαν το νόμο της έδρας και στο και στο τέλος έγιναν ένα με τον κόσμο τους πανηγυρίζοντας την επιτυχία.

Η Εράνη Φιλιατρών μπήκε με την ορμή της έδρας δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Στο 9' ο Βασιλόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά στον κενό χώρο στον Μιχαλόπουλο ο οποίος προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση.
Το γκολ έδωσε ώθηση στους πράσινους οι οποίοι στο 12' έφτασαν κοντά στο 2-0 αλλά το σουτ του Μπάρκα βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

Η πρωταθλήτρια Μεσσηνίας έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της κρατώντας τον απόλυτο έλεγχο και στο 28' είχε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν σε μπαλιά του Μπάρκα ο Γεωργιόπουλος μπήκε και πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 42ο λεπτό όταν Ο Λεπενιώτης έφυγε στην κόντρα αλλά καθυστέρησε στην τελική προσπάθεια και ο Πέππας βρήκε την ευκαιρία και έκοψε την μπάλα.

Το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Εράνη να βρίσκει και πάλι νωρίς γκολ όταν ο Κόλλιας κέρδισε πέναλτι στο 56' και το μετέτρεψε ο ίδιος γράφοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πλέον πολύ δύσκολο να ξαναμπούν στο παιχνίδι με την Εράνη να συνεχίζει επιθετικά να έχει φάσεις και για τρίτο γκολ και με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά να φτάνει στη μεγάλη νίκη άνοδο στη Γ Εθνική.

Εράνη (Κ. Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Μπινιώρης, Μιχαλόπουλος, Μπάρκας, Πέππας, Κόλλιας (75’ Πλακάς), Τσόπελας, Γκότσης, Γεωργιόπουλος (85’ Κουρούβανης), Βασιλόπουλος (88’ Μητρόπουλος), Γκεβόρι.

Παλληξουριακός (Ηλ. Ζερβός): Σκάρπος, Πολυδωράτος, Γιάζερμπακ, Μαλλιώρης, Λυκούδης (60' Ακριστινέϊ), Κουκοβίνος, Αντωνάτος, Μπράτι, Κουλούρης, Λεπενιώτης, Συριάτος (60' Κρίστο).