Εράνη – Ερμιονίδα 1-1: Ισοπαλία – μαχαιριά στο 95’!

Σε ένα ακόμη παιχνίδι τη φετινή σεζόν η Εράνη μένει με την πίκρα μιας χαμένης ευκαιρίας καθώς η βαθμολογική συγκομιδή είναι αντιστρόφως ανάλογη της αγωνιστικής της παρουσίας. Οι πράσινοι υποχρεώθηκαν σε οδυνηρή ισοπαλία 1-1 με την Ερμιονίδα στο ντέρμπι ουραγών της εμβόλιμης 16ης αγωνιστικής στο 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και παρέμειναν καθηλωμένοι στην προτελευταία θέση του πίνακα 7 βαθμούς.

Η πρωταθλήτρια Μεσσηνίας κρατούσε τη νίκη μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με γκολ από πέναλτι του Ηλιόπουλου στο 34ο λεπτό αλλά στο 95’ η Ερμιονίδα ισοφάρισε 1-1 με τον Τριμπόνια φτάνοντας σε έναν ηρωικό βαθμό.

Το παιχνίδι έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχής, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να καταθέτουν ψυχή.

Η Εράνη κυριάρχησε στο πρώτο μέρος χάνοντας ευκαιρίες με Δημητρίου, Ηλιόπουλο, Καραμπέτσο και Κωνσταντόπουλο, προτού ο τελευταίος κερδίσει πέναλτι, στο 34ο λεπτό.

Ο Ηλιόπουλος ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και ευστοχώντας από τα έντεκα βήματα, καρποφόρησε την υπεροχή των γηπεδούχων.

Η παράβαση υποδείχθηκε από τον διαιτητή Κουρτέση σε μαρκάρισμα του Ψύχα στον Κωνσταντόπουλο.

Στο 88' η Ερμιονίδα ζήτησε πέναλτι, για χέρι του Σάμπσον σε σουτ του Τριμπόνια. Ο τελευταίος ήταν αυτός που έσωσε τον βαθμό για τους φιλοξενούμενους στο 95’ με πλασέ και αφού η μπάλα κόντραρε. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ για το οποίο οι γηπεδούχοι υποστήριξαν ότι η μπάλα ήταν άουτ.

ΕΡΑΝΗ: Σαββίδης, Μπινιώρης, Τσερπές, Σάμπσον, Μπουρδέκας, Στραβάκος (46’ Μπάρκας) Καραμπέτσος, Πέππας, Κωνσταντόπουλος (71’ Καπλάνης), Ηλιόπουλος (86’ Σινάνι), Δημητρίου.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Κορακιανίτης, Τζιέρης (79’ Καράι), Βιρβιλής, Ζεκεράι, Τριμπονίας, Πορφυρόπουλος (83’ Κούζης) Έλλιο (71’ Ιλσί) Δρόσος, Ψύχας, Τάσιος.