ΕΠΟΣ: Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Τσιτσιπάς!(video)

Ο 22χρονος πρωταθλητής νίκησε με 3-2 τον Γερμανό Ζβέρεφ και έγινε ο πρώτος Έλληνας που θα διεκδικήσει τίτλο στο σπουδαίο τουρνουά του Παρισιού

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και φρόντισε να το δείξει και στον πρώτο ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός.

Ο 22χρονος τενίστας, Νο 5 στον κόσμο, νίκησε τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 6) με 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3 και έγινε ο πρώτος Έλληνας που προκρίνεται σε τελικό του γαλλικού Όπεν, ενώ για τον ίδιο θα είναι ο πρώτος τελικός σε τουρνουά γκραν σλαμ, μετά από τρεις χαμένους ημιτελικούς. Αντίπαλός του την Κυριακή (13/6) θα είναι ο νικητής της τιτανομαχίας μεταξύ Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράφαελ Ναδάλ.

Ο Ζβέρεφ έπαιξε πολύ καλό τένις και στα πρώτα δύο σετ, αλλά δεν είχε απαντήσεις στα τρομερά χτυπήματα του Τσιτσιπά, ο οποίος έλεγξε τα μεγάλα ράλι, κάτι που, ειδικά σε χωμάτινη επιφάνεια, έμοιαζε καταδικαστικό για τον Γερμανό. Σημείο αναφοράς αποτελούν όσα συνέβησαν στο δεύτερο σετ. Με το 1-0 υπέρ του (χάρη στο ξεκίνημά του με τρία κερδισμένα γκέιμ), ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 3-0 γκέιμ, αλλά με ένα εκπληκτικό σερί 6-0 διπλασίασε το προβάδισμά του.

Από κει και πέρα και μέχρι το πέμπτο σετ ο Ζβέρεφ έκανε αλάνθαστο ματς. Έσπασε το πρώτο σερβίς του Τσιτσιπά και στο τρίτο και στο τέταρτο σετ οδηγώντας τον ημιτελικό σε θρίλερ.

Με το σκορ στο υπέρ του 2-1 στο πέμπτο σετ, ο Τσιτσιπάς πέτυχε μπρέικ και υπερασπιζόμενος στη συνέχεια το σερβίς του, πανηγύρισε μία τεράστια νίκη χάρη σε έναν εκπληκτικό άσο στο τέλος.