Επιτυχίες για τους ιστιοπλόους του ΝΟΚ στο περιφερειακό πρωτάθλημα

Ιδιαίτερα επιτυχημένη ήταν η παρουσία των ιστιοπλόων του Ναυτικού ομίλου Καλαμάτας στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος για σκάφη τύπου Optimist και laser 4,7 το οποίο διοργανώθηκε από τον Ι.Ο. Πατρών και Α.Ι.Ο. Ρίου Ιάσων στην Πάτρα απο 20-23/5.

Το τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας για άλλη μία χρονιά συμμετείχε στο Πρωτάθλημα με 4 αθλητές Optimist και 2 αθλητές Laser.

Οι συνθήκες του αγώνα ήταν πάρα πολύ καλές σύμφωνα και με τα νέα δεδομένα λόγω Covid.

Στη κατηγορία Optimist συμμετείχαν 41 σκάφη και πραγματοποιήθηκαν 9 κούρσες. Στην κατηγορία αυτή για δεύτερη χρονιά ο Γιώργος Λημνιός κατέκτησε την 1η θέση.

Επίσης ο Ιωάννης Λημνιός κατέλαβε τη 2η θέση στη κατηγορία Junior. Τέλος καλές επιδόσεις έκαναν και οι Δημήτριος Πατικόπουλος  και Αμαλία Μαρισέλ  Αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Στη κατηγορία Laser συμμετείχαν 21 σκάφη και πραγματοποιήθηκαν 9 κούρσες όπου συμμετείχαν οι Ξάνθη Μαρισέλ και Κωνσταντίνος Αδαμόπουλος .