Ελβετία – Ισπανία 1-1 (1-3 πέν.): Αγγλική “βοήθεια” και ρώσικη ρουλέτα (video)

Μετά την… ευφάνταστη αποβολή του Φρίλερ από τον Όλιβερ στο 77′, οι “φούριας ρόχας” προκρίθηκαν στα ημιτελικά του EURO μέσω της διαδικασίας των πέναλτι

Με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Άγγλο διαιτητή Μάικλ Όλιβερ, που “εφηύρε” αποβολή του Φρόιλερ στο 77′ και χάλασε το ματς, η Ισπανία νίκησε στα πέναλτι με 3-1 την Ελβετία στην Αγ. Πετρούπολη (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) και προκρίθηκε στον ημιτελικό του EURO στο Γουέμπλεϊ, όπου θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο ή την Ιταλία.

Τα δεδομένα του ματς άλλαξαν νωρίς, στο 8′, όταν από το σουτ του Ζόρντι Άλμπα η μπάλα βρήκε στον Ζακάρια και κατέληξε στα δίχτυα για το δέκατο αυτογκόλ του φετινού EURO, που μετράει ένα περισσότερο από όλες τις προηγούμενες διοργανώσεις μαζί.

Μέχρι το 60′ οι Ισπανοί διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμά τους χάρη στο διαρκές πρέσινγκ, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Ελβετοί άρχισαν να απειλούν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 68′, μετά τη διπλή γκέλα των Τόρες και Λαπόρτ και το πλασέ του Σακίρι.

Κάπου εκεί ο Μάικλ Όλιβερ ζήλεψε τη δόξα των ποδοσφαιριστών και τράβηξε όλα τα βλέμματα πάνω του με την κόκκινη κάρτα που εμπνεύστηκε μετά το μαρκάρισμα του Φρόιλερ στον Μορένο στο 77′.

Ακόμη και με παίκτη περισσότερο η Ισπανία αδυνατούσε να φτάσει σε φάση της προκοπής και μοιραία ο προημιτελικός πήγε στην παράταση, που εξελίχθηκε σε “σφυροκόπημα” των ελβετικών καρέ, με τον Ζόμερ να παραμένει ανίκητος.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ελβετός τερματοφύλακας απέκρουσε δύο φορές, αλλά οι συμπαίκτες του αστόχησαν σε τρεις εκτελέσεις και η Ισπανία πήρε το εισιτήριο για το Λονδίνο.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (90’+2′ Φάσναχτ), Βίντμερ (100′ Μπαμπού), Ζακάρια (101′ Σερ), Σακίρι (82′ Σο), Φρόιλερ, Εμπολό (23′ Βάργκας), Σεφέροβιτς (82′ Γκαβράνοβιτς).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Πάου Τόρες (113′ Τιάγκο), Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Κόκε (90’+2′ Γιορέντε), Μπουσκέτς, Πέδρι (119′ Ρόδρι), Σαράμπια (46′ Όλμο), Μοράτα (55′ Μορένο), Φεράν Τόρες (91′ Οϊαρθάμπαλ).