Ελλάδα-Μ.Βρετανία 93-71: Εντυπωσιακή η Εθνική μπάσκετ στη Λάρισα (vid)

Τρομερός Παπαγιάννης με double-double, σπουδαίος ο Ντόρσεϊ (με 13 πόντους αλλά και 7 ασίστ), έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Εθνική μπάσκετ πέτυχε άνετη νίκη επί της Μ.Βρετανίας με 93-71στη Λάρισα και προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλο της στη δεύτερη φάση του Μουντομπάσκετ.

Η αλήθεια είναι ότι ο αγώνας δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο. Και μόλις στο τέταρτο λεπτό οι Βρετανοί προηγήθηκαν με 12-1 καθώς η Εθνική ομάδα είχε 0/6 σουτ και 3 λάθη. Όλο το πρόβλημα άρχιζε από την επίθεση καθώς οι αντίπαλοι είχαν «διαβάσει» τη διάθεση των Ελλήνων παικτών να «ταΐσουν» τον Παπαγιάννη κι έκλειναν καλά τη ρακέτα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη γρήγορη αλλαγή στη θέση «1» με τον Νίκο Γκίκα να περνά στο παρκέ. Η απάντηση ήταν άμεση καθώς η Εθνική ομάδα μέσα από την άμυνά της βρήκε ενέργεια ενώ στην επίθεση ο Παπαγιάννης έπαιρνε πλέον κανονικά τη μπάλα. Με σερί 8-0 το σκορ έκλεισε στο 9-12 και ο κόσμος που είχε γεμίσει ασφυκτικά το κλειστό Νεάπολης Λάρισας έδινε ακόμη περισσότερη ενέργεια.

Ο Αγραβάνης πρώτα και ο Παπαπέτρου μετά έδιναν λύσεις καθώς ο αγώνας άρχισε να αλλάζει ρυθμό.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Εθνική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 27-25 αλλά δε μπορούσε να «ανοίξει» τη διαφορά. Οι Βρετανοί κατάφερναν να είναι κοντά στο σκορ αφού οι διεθνείς μας είχαν άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια (2/13 τρίποντα). Στο ημίχρονο η Ελλάδα ήταν μπροστά με 39-38 αλλά στο δεύτερο εικοσάλεπτο άρχισε με πολλή περισσότερη δύναμη.

Με συγκέντρωση στην επίθεση βρήκε εύκολους πόντους και ξέφυγε 45-38 βάζοντας πλέον τα δικά της δεδομένα στον αγώνα. Πλέον οι Βρετανοί δεν αισθάνονταν τόσο άνετα όσο στο πρώτο μέρος απέναντι στην «επιθετικότητα» των Ελλήνων.

Με 2/2 τρίποντα από Αγραβάνη και Ντόρσεϊ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο (51-41). Στο 28’ το σκορ έφυγε ακόμα περισσότερο (60-46) με την Ελλάδα να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η εκπληκτική 3η περίοδος με επιμέρους σκορ 30-10 και 8/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα έκανε όλη τη διαφορά! Η Ελλάδα πετούσε πλέον προς τη νίκη και οι Βρετανοί είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους.

Το σόου συνεχίστηκε καθώς οι διεθνείς έπαιζαν εκπληκτικό μπάσκετ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από 20 πόντους και με πολλές εντυπωσιακές φάσεις από πλευράς της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Κ.Αντετοκούνμπο 10, Π.Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7, Λαρεντζάκης, Λούντζης 2, Αγραβάνης 16, Μποχωρίδης 11, Ντόρσεϊ 13, Γκίκας 3, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 13.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2, Ντελέρ, Ογκουνλέγιε 2, Βαν Όστρουμ 4, Γουίτλ 15, Άντερσον, Κλαρκ 3, Χέσον 23, Ολασένι 10, Γουίλαν 12