Ελλάδα-Λετονία 97-94: Φινάλε με νίκη στην παράταση η Εθνική

Η γαλανόλευκη ολοκλήρωσε με νίκη τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022, κερδίζοντας τη Λετονία στην παράταση με 97-94

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, δεδομένου ότι η Εθνική μας είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της στο Ευρωμπάσκετ από τα προηγούμενα «παράθυρα» ενώ η Λετονία έμεινε εκτός από τη Βουλγαρία, η ελληνική ομάδα απέδειξε ότι αρνείται να εγκαταλείψει την προσπάθεια ακόμη σε αυτές τις συνθήκες. Παρότι βρέθηκε πίσω με 15 στο 25′, επέστρεψε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και το κέρδισε με 97-94.

Πέντε παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Κατσίβελη που είχε 19 πόντους, εννιά ασίστ και πέντε ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Χρυσικόπουλος που ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο, 17 με εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ο Σαλούστρος, 14 ο Μαργαρίτης και 11 με 3/3 ο Παπαδάκης.

Η Εθνική μας άρχισε το παιχνίδι με συγκέντρωση και καλές επιλογές, για να προηγηθεί με 7-0 στο 2′ και 15-9 στο 5′, με επτά πόντους του Μαργαρίτη. Οι Λετονοί όμως ισορρόπησαν γρήγορα για το 15-15 του 7′ και προσπέρασαν λίγο μετά με 18-17. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ωστόσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 25-23.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε καθόλου καλά στη δεύτερη περίοδο και δέχτηκε ένα σερί 15-5 σε τέσσερα λεπτά, για να βρεθεί πίσω με οχτώ (38-30) και λίγο μετά με 15 (47-32 στο 17′), αφού δεν έκανε τίποτα σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έκλεισε το ημίχρονο όμως με ένα σερί 10-4 για να μαζέψει τη διαφορά (51-42).

Στα μισά της τρίτης περιόδου η Εθνική μας έγινε περισσότερο απειλητική (59-52) όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια και οι Λετονοί με σουτ από την περιφέρεια άνοιξαν ξανά την «ψαλίδα» στους 15 (69-54), πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 (69-59).

Η άμυνα ζώνης «2-3» και η καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να μειώσει ακόμη περισσότερο (74-72 στο 36′) και να ισοφαρίσει στους 75 πόντους με τρίποντο του Παπαδάκη στα 3:40 από το τέλος, με το σερί να φτάνει στο 18-5.

Ο Παπαδάκης με ένα ακόμη «μεγάλο» σουτ έδωσε προβάδισμα στην Εθνική μας λίγο πριν μπει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό (77-78).

Με τρίποντο του Ζόρικς η Λετονία προσπέρασε στα 25,8” (82-79) αλλά ο Χρυσικόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 9,5”, για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο φόργουορντ της ΑΕΚ συνέχισε να δίνει λύσεις στην Εθνική μας που στα μισά της παράτασης ήταν μπροστά με τρεις (88-91) ενώ με βολές του Κατσίβελη έγινε το 94-95 στο ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Χρυσικόπουλος σταμάτησε το τελευταίο σουτ των Λετονών και η Εθνική μας κράτησε τη νίκη γοήτρου που «κλείδωσε» με βολές ο Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.δ.), 94-97 (παρ.)

Λετονία (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16, Λόμας 5, Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21, Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9, Μέιερς 13, Μέγερις 3, Ζάγκαρς 6.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5, Χρυσικόπουλος 17 (2/3τρ.), Κατσίβελης 19 (5/11 σουτ, 5ρ, 9ασ, 2κλ.), Παπαδάκης 11 (3/3τρ.), Σαλούστρος 17 (6/11 σουτ, 9ρ, 4ασ.), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5, Μαργαρίτης 14 (6/8 σουτ), Μωραίτης 2, Μουράτος 4 (8ασ.), Τσαλμπούρης 3.

*Στο πρώτο παιχνίδι της τελευταίας μέρας των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ για τον 8ο όμιλο, η Βοσνία νίκησε τη Βουλγαρία με 80-61.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου: Βοσνία 5-1, Ελλάδα 4-2, Βουλγαρία 2-4, Λετονία 1-5.