Εκτός αποστολής Αρσεναλ ο Σωκράτης

Ο Ουνάι Έμερι άφησε εκτός αποστολής για τον αγώνα με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην πρεμιέρα της Άρσεναλ στο Europa League, τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και τον Μεσούτ Οζίλ.

Η Άρσεναλ αντιμετωπίζει απόψε την Άιντραχτ εκτός έδρας για την 1η αγωνιστική του Europa League. Οι «κανονιέρηδες» έχουν ταξιδέψει στην Γερμανία χωρίς τους Σωκράτη Παπασταθόπουλο και Μεσούτ Οζίλ.

Ο Ουνάι Έμερι αποφάσισε να αφήσει εκτός τους δύο ποδοσφαιριστές για την αναμέτρηση με την γερμανική ομάδα προκειμένου όπως είπε να τους ξεκουράσει, καθώς την Κυριακή υπάρχει το ματς με την Αστον Βίλα. Ο Σωκράτης έχει αγωνιστεί σε 5 γεμάτα 90λεπτα ενώ ο Οζίλ έπαιξε τα πρώτα του 70 λεπτά στο 2-2 με την Γουότφορντ...

Ο Μεσούτ Εζίλ έχοντας αρχικά προσπαθήσει να ξεπεράσει το ψυχολογικό σοκ από την ένοπλη επίθεση που είχε δεχθεί μαζί με τον Κολάσινατς από εγκληματίες και αργότερα έχοντας ταλαιπωρηθεί από ίωση, έχει χάσει τα πρώτα ματς της σεζόν στους «κανονιέρηδες» και μετράει μόλις 70 λεπτά αγώνα.

Aπό την άλλη ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ανέλαβε την ευθύνη για την ισοπαλία της Άρσεναλ απέναντι στη Γουότφορντ, αφού εξαιτίας του προήλθε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων.