Δίωνας – Πανηγυρίζει την παραμονή μετά απο ματς “θρίλερ” σε Κυπαρισσία, Πάτρα!

Η ομάδα του Μυριούνη νίκησε τον Αχιλλέα 64-63 την ίδια ώρα που οι Δρομείς έχαναν απο τον Γλαύκο στην Πάτρα και έπεφταν στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ο Δίωνας Κυπαρισσίας πανηγυρίζει την παραμονή του στην Γ’ Εθνική μπάσκετ μετά από διπλό θρίλερ σε Κυπαρισσία και Πάτρα!

Στους τελευταίους εξ αναβολής αγώνες του 1ου ομίλου ικανοποιήθηκε το ένα και μοναδικό σενάριο που θα κρατούσε την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη στην κατηγορία και αυτό ήταν ο ίδιος να νικήσει τον Ήφαιστο/ Αχιλλέα πράγμα που έγινε με 64-63, αλλά και να πάρει το “δώρο” από τον αδιάφορο Γλαύκο ο οποίος νίκησε στην Πάτρα τους Δρομείς και τους έστειλε στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ!

Στην Κυπαρισσία ο Ήφαιστος έδειξε αποφασισμένος και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (31-33) αλλά οι γηπεδούχοι έκακαν την αντεπίθεσή τους και με την βοήθεια του κόσμου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 58-56 δύο λεπτά πριν την εκπνοή, η οποία την βρήκε νικήτρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά!

Στο ματς της Πάτρας οι Δρομείς γνώριζαν πως με νίκη δική τους θα έμεναν ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα του αγώνα στην Κυπαρισσία. Οι αρκάδες ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμα και με διαφορά (34-42 στο ημίχρονο) και βρέθηκε ακόμα στο +4 (63-67) με μόλις 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε.

Ωστόσο, ο Τσακίρης από πλευράς Γλαύκου έκανε το απίθανο στη συνέχεια και πετυχαίνοντας τρίποντο + φάουλ με 55 δευτερόλεπτα στο ρολόι κατάφερε να ισοφαρίζει το σκορ και να στείλει το ντέρμπι στην παράταση!

Εκεί, οι Αχαιοί ήταν έστω και οριακά καλύτεροι και με ψύχραιμες επιλογές στο τελευταίο αυτό πεντάλεπτο κατόρθωσαν να φτάσουν στο 7ο ροζ φύλλο τους για φέτος και να ρίξουν και μαθηματικά -ό,τι και αν συνέβαινε στο άλλο ματς- τους Δρομείς στις τοπικές ενώσεις.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Αργυρούδης
Γλαύκος (Γκοργκόλης, Πολίτης): Χουλιάρας 1, Τσακίρης 25(2), Διαμαντόπουλος 10(1), Σταθόπουλος 8(2), Ροκανάς 3(1), Παρασκευόπουλος 2, Παλλαδινός 9(1), Σιδάς 4 , Σταμίρης 13.
Δρομείς (Αλικάκος): Κοκκόρης 7, Μάντικος 15(3), Καλαμπόγιας, Μπαλής 24(2), Σπυράκος, Αγγουράς 15, Σακελλαράκος 5(1), Καρλής 7, Σταματόπουλος.