ΑΟ Διαβολιτσίου – ΑΟ Πυλίου Κω 3-0: «Ξεμπούκωσε» με εκτελεστή Ηλιόπουλο και δημιουργό Τσιγαρίδη

«Ξεμπούκωσε» με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς ο ΑΟ Διαβολιτσίου και πέτυχε την πρώτη νίκη του στη σεζόν με 3-0 επί του ΑΟ Πυλίου Κω στο γήπεδο Ασπροχώματος, για την 8η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Μετά από πέντε ισοπαλίες σε επτά παιχνίδια οι νερατζούρι δεν είχαν άλλα περιθώρια απωλειών, ειδικά εντός έδρας και αυτή τη φορά παρουσιάστηκαν αποτελεσματικοί, αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και έφτασαν στην ευρεία επιτυχία που τους δίνει αέρα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς ήδη βρέθηκαν πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού.

Οι παίκτες του Κώστα Παλαμάρα βρήκαν τρεις φορές δίχτυα όσες δηλαδή είχαν στα προηγούμενα έξι παιχνίδια σκοράροντας μάλιστα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα απέναντι σε μία αντίπαλο πού διαθέτει ένα αξιόλογο σύνολο αλλά παρουσιάζεται αδύναμη εκτός έδρας.

Με τον Κώστα Ηλιόπουλο να βρίσκει δύο φορές δίχτυα, για το πρώτο και το τρίτο γκολ, τον Σταύρο Μπούνα να σημειώνει ενδιάμεσα το 2-0 και τον Πάρη Τσιγαρίδη να μοιράζει ασίστ και στους δύο, ο ΑΟΔ παρουσιάστηκε δημιουργικός και κυρίως αποτελεσματικός.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ηλιόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση από μπαλιά του Τσιγαρίδη και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Τοπουζλή. Ο διαιτητής Μπόζνος υπέδειξε το πέναλτι και ο Ηλιόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κεφαλιά του Δρόσου στο 42’ και σουτ του Αποστολίδη στο 44’, με τον ΑΟΔ να πηγαίνει αλώβητος στα αποδυτήρια με το μικρότερο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού στο 47′ είχαν σουτ άουτ με τον Αλεξανδρή, δύο λεπτά μετά ο Μπούνας με κεφαλιά απο κόρνερ του Τσιγαρίδη έκανε το 2-0.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι νερατζούρι κλείδωσαν το τρίποντο όταν ο Τσιγαρίδης έκοψε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Ηλιόπουλο να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-0.

Διαιτητής: Μπόζνος (Αρκαδίας), βοηθοί: Παπαγεωργίου, Λουκάς (Αρκαδίας)

ΑΟ Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Βέλλης (46′ Θώδης), Μπαλόπουλος, Πιτσιλής, Στραβάκος (88′ Ζαραφέτας), Πάγια (88′ Γκελκέρια),Τσιγαρίδης (62′ Μουλιάτος), Ηλιόπουλος, Αλεξανδρής (70′ Γουέσλεϊ), Μπούνας

ΑΟ Πυλίου Κω (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Μπέρτος, Παναγιωτόπουλος, Μπριλάκης, Μαυρόπουλος, Γκίκας (59′ Μαργαρίτης), Κότζα (51′ Χατζηβασίλης), Αποστολίδης, Δρόσος (78′ Συντιχάκης), Ντόκο (46′ Τουργαΐδης), Χατζησουλεϊμάν (78′ Χατζηνικολάου).