ΑΟ Διαβολιτσίου – ΠΑΟ Βάρδας 1-0: Νίκησε κούραση και απουσίες με… killer Ηλιόπουλο

Το Διαβολίτσι νίκησε κούραση και απουσίες και επιβλήθηκε 1-0 του ΠΑΟ Βάρδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι νερατζούρι με σκόρερ τον συνήθη… ύποπτο Κώστα Ηλιόπουλο πέτυχαν την εντός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδο Μελιγαλά και 4η συνολικά στο πρωτάθλημα και επαναπροωθήθηκαν στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Μεσσήνιοι κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, αφού μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη είχαν δύο καλές φάσεις με τον Μπίσα αλλά δεν μπόρεσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα παρότι από το 72’ αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Δημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το Διαβολίτσι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προειδοποίησε στο 3’ όταν από κόρνερ του Δημητρίου η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα με τον Τσεκούρα να διώχνει με γροθιές. Στο 7’ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν ο Δημητρίου άνοιξε ωραία στο Μουλιάτο ο οποίος έκοψε την μπάλα στο κέντρο της άμυνας της Βάρδας με τον Ηλιόπουλο να πετάγεται ανάμεσα στα στόπερ, να προλαβαίνει και τον τερματοφύλακα Τσεκούρα και να σημειώνει το 1-0.

Η ομάδα του Στεφανίδη είχε την τον απόλυτο έλεγχο και δύο ακόμη καλές φάσεις για γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 36’ σουτ του Μουλιάτου απέκρουσε ο Τσεκούρας και στο 38′ από κόρνερ του Δημητρίου ο Πάγια έπιασε κεφαλιά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Βουπρασίας προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 52’ όταν ο γνώριμος στα Μεσσηνιακά γήπεδα Θανάσης Μπίσα σούταρε με καλές προϋποθέσεις αλλά ο Μαρσέλο απέκρουσε σε κόρνερ. Λίγα λεπτά μετά ο Δημητρίου ήταν αυτός που δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Τσεκούρα με δυνατό σουτ ενώ η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 70’ όταν μετά από σέντρα από αριστερά ο Μπίσα βρέθηκε απέναντι από τον Μαρσέλο αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 72’ όταν ο Δημητρίου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για τράβηγμα σε αντίπαλο, αλλά η Βάρδα στο υπόλοιπο του αγώνα δεν κατάφερε να κάνει αξιόλογη τελική. Μάλιστα, το Διαβολίτσι ήταν αυτό που απείλησε στο 80’ όταν μετά από φάουλ του Τσιγαρίδη ο Μπαλόπουλος έπιασε κεφαλιά άουτ.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Μαρσέλο, Ζόζεφ, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Πιτσιλής, Δημητρίου, Πάγια, Ηλιόπουλος, Γουερέ, Μουλιάτος (60’ Τσιγαρίδης).

ΠΑΟ Βάρδας: Τσεκούρας, Λιόσης, Νικολακόπουλος (75’ Θεοδωρόπουλος), Σακελλαρόπουλος, Πλαστουργός Διον. Χ. (60’ Θωμάς), Μπίσα, Καφεντζής (75’ Διονυσόπουλος), Τσιρικός (60’ Φερεκίδης), Βασιλόπουλος, Πυρρης, Λαθύρης (86’ Πλαστουργός Διον. Β.)