ΑΟ Διαβολιτσίου- Παναιγιάλειος 4-0: Πετάει από τριάρα σε.. τεσσάρα! (pics)

Από τριάρα σε τεσσάρα πετάει το Διαβολίτσι και διώχνει κάθε ίχνος αμφισβήτησης σε ότι έχει να κάνει με το μέλλον του στην κατηγορία.

Οι νερατζούρι σάρωσαν 4-0 τον Παναιγιάλειο σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής, έφτασαν τους 34 βαθμούς και θα πρέπει να γίνουν πράγματα και… θαύματα στις 6 αγωνιστικές που απομένουν για να τεθεί σε αμφισβήτηση η παρουσία τους στην κατηγορία και τη νέα σεζόν.

Προερχόμενη από το μεγάλο διπλό στην Άρτα πριν λίγες μέρες, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη είχε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση απέναντι σε μία ομάδα που έκανε απέλπιδα προσπάθεια στα τελευταία παιχνίδια να κρατηθεί στην κατηγορία αλλά η ήττα της στο Μελιγαλά βάζει ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρά της.

Όπως είχε γίνει και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου, όπου είναι νερατζούρι είχαν επικρατήσει με 3-0, ο Κώστας Ηλιόπουλος πήρε και πάλι το όπλο του απέναντι στην ομάδα του Αιγίου και με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις της 10ης νίκης που ήρθε και ολοκληρώθηκε με δύο γκολ στο τέλος από τους Δημητρίου, Φασούλη.

Η μεσσηνιακή ομάδα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Κώστας Ηλιόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από ωραίο συνδυασμό Γκελκέρια, Μιχαλοπούλου, μπήκε κατά μέτωπο και πλάσαρε για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο παιχνίδι στο 40ο λεπτό όταν ο Βλαχόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Λιάτος έπιασε την κεφαλιά με τον Καπατσώρη να αποκρούει την μπάλα, η οποία βρήκε στο δοκάρι και στην επιστροφή την μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα στο 43′ όταν ο Στραβάκος πίεσε στο χώρο της μεσαίας γραμμής και κέρδισε την μπάλα, έβγαλε ωραία κάθετη τον Ηλιόπουλο ο όποιος με πανομοιότυπο τρόπο έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΔ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να βρει δύο ακόμη τέρματα με δύο αλλαγές του Μάρκου Στεφανίδη. Στο 87’ ο Ηλιόπουλος έκανε κίνηση από αριστερά πάσαρε στον Φασούλη ο οποίος βρήκε ωραία τον Δημητρίου που πλάσαρε για το 3-0 ενώ στο 90′ ο Ηλιόπουλος και πάλι έβγαλε τον Φασούλη σε θέση βολής και ο νεοαποκτηθείς μέσος του ΑΟΔ πέτυχε το πρώτο του γκολ για το για το τελικό 4-0.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Καπατσώρης, Πιτσιλής, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Στραβάκος (76’ Καρύδης), Βέλλης (46’ Δημητρίου), Γκελκέρια (56’ Γουέσλεϊ), Ηλιόπουλος, Μιχαλόπουλος (56’ Φασούλης), Μουλιάτος (76’ Χαρλέπας)

Παναιγιάλειος: Ιωαννίδης, Κουρτέσης, Αφουσι Σεμπ., Γκασιδης, Καράκουτης, Λιάτος, Σκούτας, Κρεμίτσας (76’ Φουφούνης), Κάσταν, Αφουσι Άλεξ, Βλαχόπουλος (46’ Ψωμάρας)