Διαβολίτσι- Ζάκυνθος 0-2: Έχασε τα… άχαστα και το πλήρωσε

“Κοιμήθηκε ο Θεός” στο “καπετάν Βασίλης” του Διαβολιτσίου και η Ζάκυνθος έφυγε με ένα σπουδαίοδιπλό” (0-2) για την 2η αγωνιστική στον 9ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη έχασε ένα τσουβάλι γκολ στο πρώτο ημίχρονο και όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, η Ζάκυνθος ήταν αυτή που πήρε το μεγάλο διπλό με δύο γκολ στο β’ μέρος και μάλιστα φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι νησιώτες πήγαν αυθημερόν στο Διαβολίτσι και για 45′  δέχθηκαν άγριο σφυροκόπημα από τους γηπεδούχους. Οι νερατζούρι έκαναν φάσεις και … ήρωα τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο καθώς δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν στις πολλές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ο χορός των… άχαστων ξεκίνησε στο 5΄ όταν ο Μουλιάτος βγήκε τετ α τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.  Στο 20′ ο Κοτσοβός βρέθηκε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο αλλά πλάσαρε πάνω του ενώ  στο 25΄ ωραίος συνδυασμός Πιτσιλή, Γκελκέρια έφερε τον Αθανασόπουλο σε θέση βολής αλλά ο επιθετικός του ΑΟΔ δεν βρήκε καλά την μπάλα.

Και αφού οι Ζακυνθινοί άντεξαν στην πίεση του πρώτου μέρους, βρήκαν γκολ με τον Στέλιο Σούρμπη σε μια επίθεση στο 64′ (υπέροχο τελείωμα) και “κλείδωσαν” τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούνια στο 73’, που είχε κερδίσει ο Καρακούτης σε ανατροπή του απο τον Τζανετέα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, ο Αλέκης Μαντζούνης έβαλε και τον Σεντεμέντε στην κορυφή της επίθεσης, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Φωτόπουλος, Μπαλόπουλος, Τζανετέας, Μουλιάτος, Πιτσιλής, Γκελκέρια (80′ Χότζα), Τσεπελέ (75′ Πάγια), Κοτσοβός (68′ Γεωργιόπουλος), Αθανασόπουλος (55′ Σεντεμέντες).

ΑΠΣ Ζάκυνθος: Θεοδωρόπουλος, Μυλωνάς (46΄ Κολεύρης). Καλλιβωκάς, Κούνια, Λόμπα, Κωστάκης, Σούρμπης, Κονδύλης (57΄ Ζώντος), Τελλέν (90′ Παναγιωτόπουλος), Καψάσκης (λ.τρ. 66΄ Καρακούτης.