Διαβολίτσι- Σπάρτη 0-0: Δίκαιη μοιρασιά στο “καπετάν Βασίλης”

Μετά από ένα μοιρασμένο παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ο ΑΟ Διαβολιτσίου αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Σπάρτη για την 12η αγωνιστική στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η δεύτερη χωρίς τέρματα ισοπαλία των πρωταθλητών Μεσσηνίας στο πρωτάθλημα, τους διατήρησε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ η Σπάρτη, στον πάγκο της οποίας έκανε ντεμπούτο ο Κώστας Οικονόμου, διατηρήθηκε στην 3η θέση και σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο 10ο λεπτό όταν ο Βιγιαφάνε έκανε το σουτ αλλά ο Τρακάκης έδιωξε σε κόρνερ ενώ ενώ η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στην επόμενη φάση με τον Μικελάτο να σουτάρει και τον Καλογερόπουλο να διώχνει.

Στο 23′ μετά από κόρνερ του Μικελάτου, ο Μπανούσης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ απο το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 30′ ο Γραμματικόπουλος είχε κεφαλιά που αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Παναγιωτίδη.

Η Σπάρτη ανέβασε την απόδοση της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είχε δύο σουτ από καλές θέσεις στο 54′ του Μόλτερ και στο 65‘ του Γεμιστού που πέρασαν άουτ ενώ η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στο Διαβολίτσι όταν στο 85ο λεπτό ο Κυριαζόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και πέρασε κόρνερ.

ΑΟ Διαβολιτσίου (Κ. Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας (65’ λ. τρ. Χότζα), Κυριαζόπουλος, Μπαλόπουλος, Γραμματικόπουλος (87’ Τζαλάκου), Βιγιαφάνε (75’ Αθανασόπουλος), Πιτσιλής, Μουλιάτος (71’ Γεωργιόπουλος)

ΠΣ Σπάρτη (Κ. Οικονόμου): Τρακάκης, Κακάμης, Μπανούσης, Παναγιωτίδης, Ρασσιάς, Τσιμικλής, Αναστασάκος, Κάρδαρης, Γεμιστός (87′ Γεωργαντάς), Μόλτερ (75’ Σικαλόπουλος), Μικελάτος (90’ Ζαραφέτας)