Διαβολίτσι- ΠΑΟ Βάρδας 3-1: Τεράστια νίκη με ανατροπή και πορεία για ψηλά

Τεράστια νίκη που του δίνει μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε ο ΑΟ Διαβολιτσίου καθώς επιβλήθηκε με ανατροπή 3-1 του ΠΑΟ Βάρδας.

Με δύο στα δύο πλέον στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα άγγιξε την πολυπόθητη γραμμή της σωτηρίας στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας μάλιστα δυο παιχνίδια λιγότερα, το πρώτο εκ των οποίων θα δώσει την Τετάρτη στη Γαστούνη.

Η σπουδαία νίκη επί της Βάρδας, η οποία κατέβηκε ενισχυμένη και με καλή ψυχολογία στο Διαβολίτσι, ήρθε στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, με τους "νερατζούρι" να φέρνουν τα πάνω-κάτω καθώς σε μία ανύποπτη φάση βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έβγαλαν αντίδραση και γύρισαν το ματς, σ' ένα "τρελό" δεύτερο ημίχρονο.

Οι Μεσσήνιοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και στο 13ο λεπτό είχαν την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι όταν από κόρνερ του Τσάτσου από την αριστερή πλευρά, ο Πάγια σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεκούρα.

Στο 30' ο Αντεμάι έκανε στην σέντρα απο δεξιά αλλά ο Μουλιάτος δεν πρόλαβε για λίγο να πλασάρει ενώ η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 41' με σουτ του Νικολόπουλου λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μίκι Τσίρκοβιτς ξεκίνησε με δυο αλλαγές το β' μέρος ρίχνοντας στη μάχη τους Φερεκίδη και Πολίτη και ο πρώτος τον δικαίωσε στην πρώτη καλή φάση της ομάδας του. Στο 56ο λεπτό ο 17χρονος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με σουτ χαμηλά στη γωνία νίκησε τον Καπατσώρη σημειώνοντας το 0-1.

Η αντίδραση του Κώστα Παλαμάρα ήρθε με την είσοδο στην επίθεση του Αθανασόπουλου, ο οποίος πέρασε στο ματς με τον Σίνο (αντί των Πάγια, Λϊόλιου που είχε πρόβλημα) και μέχρι οι φιλοξενούμενοι να βρούν τα μαρκαρίσματα, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Μπαστακός έκανε την σέντρα και ο Μουλιάτος με κεφαλιά έγραψε το 1-1 στο 61' μέσα σε αποθέωση.

Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν και ο Βασίλης Αθανασόπουλος εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας έκανε την ανατροπή στο 75ο λεπτό (2-1)! Το κερασάκι στην τούρτα γα τν ΑΟΔ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μουλιάτος σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά έβγαλε τον Τσουλάκο σε θέση βολής και ο έμπειρος επιθετικός πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

ΑΟ Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Καπατσώρης, Γκελγκέρια, Λιόλιος (60’ Σίνος), Μπαστακός, Μπαλόπουλος, Οδεμισιώτης (50’ λ. τρ. Κρεμύδας), Πάγια (60’ Αθανασόπουλος), Μουλιάτος, Τσάτσος, Τσουκαλάς (70’ Τσουλάκος), Αντεμάι (70’ Χαρλέπας).

ΠΑΟ Βάρδας (Μίκι Τσίρκοβιτς): Τσεκούρας, Λιόσης, Μωραΐτης, Νικολόπουλος, Καρμοκόλιας (80' Θεοδωρόπουλος), Μάρκο (46' Φερεκίδης), Γ. Πολίτης, Γκεβόρι (64' Τσιρίκος), Πέκεζ, Μικελάτος (11' λ. τρ. Μπακατσέλος, 46' λ. τρ. Π. Πολίτης), Λαθύρης.