Διαβολίτσι- Παναργειακός 2-1: Νίκη μετά από δυο μήνες με Αθανασόπουλο

Με τον Βασίλη Αθανασόπουλο να βρίσκει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο ΑΟ Διαβολιτσίου επικράτησε 2-1 του Παναργειακού για την 18η αγωνιστική Γ’ Εθνικής και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δυο μήνες και αφού μεσολάβησαν έξι παιχνίδια.

Ήταν ένα must win παιχνίδι για την ομάδα του Κώστα Παλαμάρα η οποία παρότι βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ με γκολ που δέχτηκε από τον Παιδάκη στο τελείωμα του πρώτου μέρους, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει αυτή στο τέλος το τρίποντο που ουσιαστικά καταδικάζει τους πράσινους.

Ο Παναργειακός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και ξεκίνησε το ματς με δοκάρι του Τσίρου στο 7ο λεπτό ενώ οι γηπεδούχοι οι οποίοι ανέλαβαν στη συνέχεια πρωτοβουλίες απείλησαν στο 13ο λεπτό με σουτ άουτ του Χότζα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν στο 43ο λεπτό ο Παιδάκης με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώστας Παλαμάρας έριξε στη μάχη τον νεοαποκτηθέντα Έλβις Γκελκέρια και λίγο αργότερα τον Γιώργο Γραμματικόπουλο, ο οποίος στην πρώτη ουσιαστικά φάση κέρδισε πέναλτι απο τον Διαμαντή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αθανασόπουλος ο οποίος νίκησε τον Πλατή ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 80ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς καθώς ο Τσίρος δέχτηκε κόκκινη κάρτα με τον ΑΟΔ να βρίσκει τελικά τη λύση τρία λεπτά μετά, όταν από μπαλιά του Λιόλιου ο Αθανασόπουλος έπιασε την κεφαλιά και νίκησε για δεύτερη φορά τον Πλατή γράφοντας το τελικό 2-1.

Οι “λύκοι” ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες αφού στο 90′ αποβλήθηκε και ο Α.Κυριακόπουλος.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (Παλαμάρας): Καλογερόπουλος Δημ., Καλογερόπουλος Γιάν. (55’ Γραμματικόπουλος), Χότζα (46’ Γκελκέρια), Εμέκα, Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, Βιγιαφάνε, Αθανασόπουλος, Λιόλιος, Κυριαζόπουλος, Πιτσιλής

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Μπατάκος): Πλατής, Κυριακόπουλος Αν. (89′ Σιώτος), Κυριακόπουλος Αθ., Φλεβάρης Χρ., Διαμαντής, Μανδύλης, Καζολιάς, Τσίρος, Παιδάκης, Μπλάτσος, Θεοδωρόπουλος (46′ Τζάς).