Χανιά – ΑΕΚ Β’ 2-1: Νίκη με ανατροπή για τους Κρητικούς στις καθυστερήσεις

Για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις νίκες έμεινε η ΑΕΚ Β’, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-1 στη δύσκολη έδρα των Χανίων. Οι κιτρινόμαυροι που αγωνίστηκαν για το τελευταίο μισάωρο με δέκα παίκτες έπειτα από αποβολή του Λάτσι με δεύτερη κίτρινη, πήραν το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιούση στο 49′, αλλά τα Χανιά που εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή έφτασαν στην ισοφάριση στο 80′ με γκολ του Κολλά και πήραν τη νίκη με γκολ του Τριανταφυλλάκου στο 92′. Τα Χανιά σκαρφάλωσαν στην 3η θέση του Νοτίου ομίλου της Super League 2, με την ΑΕΚ Β’ να παραμένει 7η.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, την πρώτη καλή στιγμή την είχαν οι γηπεδούχοι όταν στο 6′ ο Γκίνης σταμάτησε το σουτ του Βάρκα. Η ΑΕΚ Β’ απάντησε στις τελικές με τον Κοσίδη, ο οποίος στο 15′ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ Β’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Γερολέμου ανατράπηκε από τον Κουτζαβασίλη και τους κιτρινόμαυρους να κερδίσουν πέναλτι εν μέσω διαμαρτυριών των παικτών των Χανίων. Ο Γιούσης ανέλαβε την εκτέλεση, βρήκε δίχτυα και έγραψε το 0-1. Όποτε χρειαζόταν ο Γκίνης κρατούσε ανέπαφη την εστία του, όπως έκανε για άλλη μια φορά στο 55′ σταματώντας εντυπωσιακά την κεφαλιά του Βασιλόγιαννη. Στο 62′ όμως οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Λάτσι που είχε κίτρινη κάρτα, αντίκρισε δεύτερη και άφησε την ΑΕΚ Β’ με δέκα παίκτες.

Τα Χανιά με παίκτη παραπάνω ήταν λογικό να πιέσουν και στο 71′ έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Βασιλόγιαννης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε, αλλά ο Αρβανίτης που είχε περάσει αλλαγή με τάκλιν απέτρεψε το γκολ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Κολλά πέρασε πάνω από την εστία. Τα Χανιά συνέχισαν να πιέζουν, στο 77′ είχαν διπλή ευκαιρία με κεφαλιές τον Τριανταφυλλάκου και Κολλά και τρία λεπτά αργότερα στο 80′ έφτασαν τελικά στην ισοφάριση. Ο Βαρκάς έστρωσε στον Κολλά και ο τελευταίος με σουτ βρήκε δίχτυα γράφοντας το 1-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Κρητικοί έκαναν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο με γκολ του Τριανταφυλλάκου, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (81′ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε (70′ Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος (81′ Βασιλακάκης), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα (58′ Κολλάς)

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Γκίνης, Σταμούλης, Μπούσης (77′ Παρράς), Λάτσι, Γιαννούτσος, Μουστακόπουλος, Μπάμπης, Γερολέμου (66′ Αρβανίτης), Γιούσης (77′ Τζούντα Γκαρσία), Μιτάι, Κοσίδης (70′ Ιατρούδης)