Champions League: Τσέλσι, Μπάγερν ντούμπλαραν τις νίκες και πέρασαν στους “8”

Πέταξαν έξω τις Ατλέτικο και Λάτσιο, αντίστοιχα με νίκες και στους επαναληπτικούς

Η Τσέλσι με την Μπάγερν πήραν τα δυο τελευταία εισιτήρια για την 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Λονδρέζοι πέτυχαν και δεύτερη νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, αυτή τη φορά με 2-0 στο “Στάμφορντ Μπρίτζ” (είχαν επικρατήσει 1-0 στην Μαδρίτη), όπως και οι Βαυαροί που επιβλήθηκαν 2-1 της Λάτσιο.

Το «τρένο» της Τσέλσι επί των ημερών του Τόμας Τούχελ συνεχίζει να τρέχει με «σπασμένα φρένα». Με τη νίκη-πρόκριση επί της Ατλέτικο Μαδρίτης (2-0) οι Λονδρέζοι έφτασαν τα 13 ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τότε που ανέλαβε τα ηνία τους ο Γερμανός προπονητής (10-3-0).

Ο Τίμο Βέρνερ μπορεί να μην βρήκε σε ένα ακόμη ματς το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Ζίγιες, με τον Μαροκινό ν΄ ανοίγει το σκορ και να το κλείνει στις καθυστερήσεις ο Έμερσον.

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι πρωτοπόροι της LaLiga, καθώς στο 82ο λεπτό ο Σάβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη της Τσέλσι.

«Σπάει… τα κοντέρ» η Μπάγερν

Την 23η νίκη της στο Champions League στα τελευταία 29 ματς (έχει ακόμη 5 ισοπαλίες και μία ήττα) και την 8η συνεχόμενη σε ισάριθμα που έδωσε στην «Αλιάνζ Αρένα» πέτυχε η Μπάγερν απέναντι στην Λάτσιο με 2-1 (τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν από την Λίβερπουλ το 2019 με 3-1).

Οι κάτοχοι του τίτλου έδειξαν σε ένα ακόμη ματς ότι παραμένουν το μεγάλο φαβορί για το back to back, φτάνοντας σε μία ακόμη επιτυχία με την οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους εναντίον των ιταλικών ομάδων σε 8-2-0.

H Λάτσιο απέτυχε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της σε αγώνα Champions League από την φάση των ομίλων και μετά σε 19ο ματς, γνωρίζοντας την 8η ήττα στις 19 πιο πρόσφατες πρόσφατες αναμετρήσεις της στη διοργάνωση.

Οι ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα της Παρασκευής είναι οι: Μπάγερν, Τσέλσι, Παρί Σεν Ζερμέν, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι και Πόρτο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Τρίτη 16 Μαρτίου

Μάντσεστερ Σίτι – Μπορούσια Γκλάντμπαχ 2-0 (2-0)

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα 3-1 (1-0)

Τετάρτη 17 Μαρτίου

Μπάγερν-Λάτσιο 2-1

(33΄ πεν. Λεβαντόφσκι, 73΄ Τσούπο-Μότινγκ – 82΄ Παρόλο)

Τσέλσι-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

(34΄ Ζίγιες, 90΄+4 Έμερσον)

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Η κλήρωση για την προημιτελική και την ημιτελική φάση θα διεξαχθεί την Παρασκευή 19 Μαρτίου (1μ.μ.) και ουσιαστικά από αυτήν θα μάθουμε όλες τις λεπτομέρειες για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Υπενθυμίζουμε ότι στη διαδικασία της κλήρωσης δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Σε ό,τι αφορά τις ημερομηνίες των αγώνων μέσα στον Απρίλιο θα έχουμε έξι αγωνιστικά διήμερα, η ημιτελική φάση θα ολοκληρωθεί στις 5 Μαΐου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 29 Μαΐου στο Ολυμπιακό Στάδιο της Κωνσταντινούπολης.