Champions League: Μάγεψε η Παρί – Στον τελικό με ηγέτη τον Ντι Μαρία (0-3)

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Παρί Σεν Ζερμέν θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Champions League μετά τη νίκη της στον ημιτελικό της διοργάνωσης επί της Λειψίας με 3-0.

Η ομάδα του Τούχελ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης από το ξεκίνημα του ημιτελικού. Ο Νεϊμάρ στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δοκάρι έπειτα από πάσα του Εμπαπέ. Και λίγο μετά, στο 13’, η Παρί μπήκε μπροστά στο σκορ. Φάουλ του Ντι Μαρία, καρφωτή κεφαλιά του Μαρκίνιος και 1-0 για τους Γάλλους, που απέναντι σε μια Λειψία «ψαρωμένη» μυρίστηκαν αίμα και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, στο 42’, η Παρί έκλεψε ψηλά την μπάλα, ο Εμπαπέ έδωσε στον Νεϊμάρ, αυτός με ένα τακουνάκι μαγεία έδωσε στον Ντι Μαρία που είχε την εύκολη δουλειά. Να πλασάρει και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Τούχελ, που πήγαινε στα αποδυτήρια με μαξιλαράκι ασφαλείας όσον αφορά το σκορ. Αλλά και με την αίσθηση του ισχυρού, που δεν πρόκειται να πέσει θύμα έκπληξης.

Η ανωτερότητα επιβεβαιώθηκε και η πρόκριση κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα στο 56’.

Νέο λάθος της Λειψίας στην άμυνα, νέο κλέψιμο ψηλά της Παρί, νέα ασίστ του Ντι Μαρία, τούτη τη φορά για το κεφάλι του Μπερνάρντ. Η Λειψία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, να πετύχει το γκολ της τιμής, να κάνει αισθητή την παρουσία της, να δώσει ένα μικρό ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ουπαμεκανό, Κλόζτερμαν (83’ Όρμπαν), Ανχελίνιο, Καμπλ (64’ Άνταμς), Λάιμερ (62’ Χάλτζενμπεργκ), Ζάμπιτσερ, Μουκιελέ, Ενκουνκού (46’ Φόρζμπεργκ), Όλμο (46’ Σικ), Πόουλσεν

ΠΑΡΙ: Ρίκο, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Κέρερ, Μαρκίνιος, Παρέδες (83’ Βεράτι), Μπερνάτ, Αντέρ Ερέρα (83’ Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (86’ Σαράμπια), Εμπαπέ (86’ Τσούπο Μότινγκ)