Champions League: «Άλωσε» το Μόναχο με Εμπαπέ η Παρί, νίκη μισή-πρόκριση η Τσέλσι (video)

Βροχή απο γκολ στο “Αλιάνζ Αρένα” όπου σε ένα ματς «θρίλερ» η Παρί Σεν Ζερμέν με δυο τέρματα του Κιλιάν Εμπαπέ απέδρασε (3-2) από το Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν – Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League για την Τσέλσι (2-0 την Πόρτο)

Με δυο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ και ισάριθμες ασίστ του Νεϊμάρ, η Παρί Σεν Ζερμέν άωσε τ Μόναχο με νίκη 3-2 κόντρα στην λαβωμένη Μπάγερν Μονάχου και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην 4άδα.

Πέρα από τα δυο γκολ του Εμπαπέ, σκόραρε και ο Μαρκίνιος στο 28ο λεπτό με τον Βραζιλιάνο ωστόσο να αποχωρεί με τραυματισμό δυο λεπτά αργότερα με τον Ερέρα να περνάει στη θέση του.

Για την Μπάγερν που έκανε δυο αλλαγές πριν το ημίχρονο με τον τεχνικό της ομάδας Τόμας Φλικ να θέλει να διορθώσει την κάκιστη εικόνα (έβγαλε τον Γκορέτσκα στο 33ο λεπτό για να μπει ο Ντέιβις, ενώ στο 42΄αποχώρησε ο Σούλε για να περάσει ο Μπόατενγκ) ο Τσούπο Μοτίνγκ σκόραρε στο 37ο λεπτό κόντρα στην ομάδα που αγωνιζόταν ως πέρσι, με τον Μίλερ να κάνει το 2-2 στο 60ο λεπτό.

Εάν η Παρί στις 13 Απριλίου καταφέρει να αποκλείσει τους Βαυαρούς, τότε δικαιωματικά θα έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τροπαίου.

Πήρε… μισή «εκδίκηση» από την κάτοχο του τροπαίου για την ήττα της τον περασμένο Αύγουστο τον τελικό της διοργάνωσης από το γκολ του Κομάν και, πλέον, είναι έτοιμη να ολοκληρώσει τη δουλειά την προσεχή Τρίτη (13/04) στο «Παρκ ντε Πρενς».

Με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά η Τσέλσι

Η «σφαλιάρα» από την Γουέστ Μπρομ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (2-5) φαίνεται ότι λειτούργησε ευεργετικά στην Τσέλσι.

Οι «μπλε» του Τόμας Τούχελ αφυπνίστηκαν πολύ γρήγορα από την πρώτη ήττα μετά από 14 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις και με τα γκολ των Μάουντ και Τσίλγουελ πέρασαν με «διπλό» από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» (2-0 την Πόρτο), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο ματς των «8» την πρόκριση στους ημιτελικούς του Champions League.

Πλέον και η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο καθώς τα μέτρα για τον κορονοϊό στις δυο χώρες έχουν δημιουργήσει νέα δεδομένα στα ταξίδια.