Champions League: Με 5 γκολ του Χάαλαντ η Σίτι διέλυσε (7-0) τη Λειψία και προκρίθηκε στα προημιτελικά

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ κατάφερε να επισκιάσει την πρόκριση της Μάντσεστερ Σίτι στα προημιτελικά του Champions League με όσα έκανε κόντρα στη Λειψία και στο τελικό 7-0 των γηπεδούχων. Ο Νορβηγός έγινε ο τρίτος παίκτης που πετυχαίνει πέντε γκολ σε αγώνα της διοργάνωσης και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στους “8” της διοργάνωσης με συνολικό σκορ 8-1.

Για έκτη σερί χρονιά, η Μάντσεστερ Σίτι θα βρίσκεται στους “8” του Champions League. Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σημειώνει πέντε γκολ, οι “πολίτες” δεν είχαν πρόβλημα να ισοπεδώσουν την Λειψία στο “Έτιχαντ” με 7-0 και να περάσουν στα προημιτελικά (μετά και το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Γερμανία).

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυνατά στη ρεβάνς των “16” του Champions League, πιέζοντας την Λειψία και πλησιάζοντας τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη σημαντική στιγμή για τους “πολίτες” χάθηκε στο 11′, με τον Χάαλαντ να μην μπορεί να νικήσει με το “μυτάκι” και υπερένταση τον Μπλάσβιτς.

Η εικόνα του παιχνιδιού “έδειχνε” πως η Μάντσεστερ Σίτι δεν θα αργούσε να φτάσει στο γκολ. Το κατάφερε δυο φορές μέσα σε δυο λεπτά, με τον Χάαλαντ! Στο 20′ είχαμε έλεγχο του VAR για πέναλτι, σε χέρι του Χένρικς, μετά από κεφαλιά του Ρόδρι. Η μπάλα στήθηκε στη… βούλα, με τον Νορβηγό να ανοίγει το σκορ. Δυο λεπτά μετά, ο Ντε Μπρόινε έπιασε σουτάρα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο και στην επαναφορά ο Χάαλαντ έπιασε σκαστή κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Η Λειψία ανέβασε… στροφές μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, “φώναξε” για αποβολή του Έντερσον στο 34’΄, αλλά δεν έγινε επικίνδυνη. Παράλληλα, άφησε κενά στην αμυντική της γραμμή, με την Μάντσεστερ Σίτι να κάνει το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Χάαλαντ να κάνει χατ-τρικ.

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στην επανάληψη με τον Χάαλαντ να μην βγάζει το… πόδι από το γκάζι. Μόλις στο 49′ ο Πεπ Γκουαρντιόλα είδε τον Γκουντογκάν να κάνει το 4-0 και στη συνέχεια ο Νορβηγός επιθετικός πήρε και πάλι το “όπλο” του. Γκολ στο 54′, γκολ στο 57′ και 5-0 για τους “πολίτες” (10 γκολ φέτος στο Champions League και 33 συνολικά στη διοργάνωση σε 25 ματς). Λίγο μετά, ο “Killer” των γηπεδούχων έγινε αλλαγή και γνώρισε την “αποθέωση”!

Μετά και την έξοδο του Χάαλαντ και με το σκορ σε αυτά τα… ύψη, το ματς έχασε κάθε ενδιαφέρον, με την Σίτι να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει στην άνετη νίκη και στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ντε Μπρόινε διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με πανέμορφο σουτ.

Τους «Πολίτες» ακολούθησε στην επόμενη φάση και η Ίντερ με το 0-0 που απέσπασε στην Πορτογαλία από την Πόρτο (1-0 το πρώτο παιχνίδι).

Οι έξι ομάδες που έχουν προκριθεί ήδη στα προημιτελικά:

Μπενφίκα, Τσέλσι, Μπάγερν, Μίλαν, Μάντσεστερ Σίτι, Ίντερ

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»:

Μπενφίκα – Μπριζ 5-1 (38′ Ράφα Σίλβα, 45+2′, 57′ Ράμος, 71′ πέν., 77′ Νέρες / 87′ Μέιχερ) [2-0]

Τσέλσι – Ντόρτμουντ 2-0 (43′ Στέρλινγκ, 53′ πέν. Χάβερτς) [0-1]

Τότεναμ – Μίλαν 0-0 [0-1]

Μπάγερν – Παρί 2-0 (61′ Τσούπο Μότινγκ, 89′ Γκνάμπρι) [1-0]

Μάντσεστερ Σίτι – Λειψία 7-0 (22′ πέν., 24′, 45+2′, 53′, 57′ Χάλαντ, 49′ Γκιντογάν, 90+2′ Ντε Μπρόινε) [1-1]

Πόρτο – Ίντερ 0-0 [0-1]

15/03 22:00 Νάπολι – Άιντραχτ [2-0]

15/03 22:00 Ρεάλ – Λίβερπουλ [5-2]