Bόλεϊ: O ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-2 και ο Ολυμπιακός τον 30ο τίτλο

Ο ΠΑΟΚ μετά από σπουδαία και μαχητική εμφάνιση νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την κατάκτηση του 3ου τίτλου στην ιστορία της Volley League τρεις στροφές πριν από την ολοκλήρωση της β φάσης του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ και μάλιστα όταν οι παίκτες του πανηγύρισαν και τυπικά την κατάκτηση του τίτλου δέχτηκαν το ιπποτικό χειροκρότημα των αντιπάλων τους.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ χωρίς πίεση και άγχος και με τον Κώστα Καπετανίδη να είναι μεταξύ των αλλαγών που έφεραν ρυθμό πήρε τη νίκη βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί 13-0 του Ολυμπιακού τόσο στις μεταξύ τους αναμετρήσεις όσο και της αήττητης πορείας του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Παράλληλα τονώνει τον ΠΑΟΚ ενόψει του φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 17-18 Απριλίου στη Βέροια.

Διάστρεμμα ο Όκολιτς

Παραφωνία το διάστρεμα που έπαθε ο κεντρικός του Ολυμπιακού και πρώην του ΠΑΟΚ αλλά και MVP Βίκος Cola της 1ης αγωνιστικής της β φάσης Αλεξάντερ Όκολιτς. Πάτησε το πόδι του Μιγιαήλοβιτς στο 3-7 του 3ου σετ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με μπλοκ του Στιβαχτή προηγήθηκε 9-6. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, έσπασε μπάλες και με κόντρα επιθέσεις των Άγκανιτς και Βαν Ντε Ντρις έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Στην εξέλιξη του σετ ο Φρομ σήκωσε το βάρος στην επίθεση του Ολυμπιακού και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 19-16.

Ο δικέφαλος με τον Βέλγο διαγώνιο του μείωσε 23-22, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ 25-23 με επίθεση του Όκολιτς.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκαν 4-1, όμως οι Θεσσαλονικείς με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασαν 7-6 με τον Τακουρίδη. Άσσος του Βαν Ντε Ντρις έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο +4 (13-9). Όκολιτς με μπλοκ και άουτ επίθεση του Κουμεντάκη έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Ο Βέλγος με συνεχόμενους πόντους αλλά και μπλοκ του Άγκανιτς έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ 23-18, ο οποίος τελικά κατέκτησε το σετ 25-20 με επίθεση του Κουμεντάκη.

Δεύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και προηγήθηκε 8-3. Στη συνέχεια ο Όκολιτς πάτησε το πόδι του Εγκλεσκλανς και αποχώρησε υποβασταζόμενος, ενώ στη θέση του πέρασε ο Ανδρεάδης. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε με συνεχόμενους πόντους ξέφυγε 16-7 και κατέκτησε με άνεση το σετ 25-17 μετά από λάθος στο σερβίς από τον Κανέλλο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός βρέθηκαν μαζί στα μισά του σετ 12-12 όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Φρομ  πήραν προβάδισμα δύο 14-12. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 20-20 και το φινάλε του σετ μετατράπηκε σε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε ματς μπολ 24-23, όμως το μπλοκ του Άγκανιτς διαμόρφωσε το 24-24. Ο δικέφαλος μετά από φιλέ του Νικολάκη έφτασε σε σετ μπολ 25-24, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, οι γηπεδούχοι με λάθος σέρβις του Βουλκίδη ειχαν δεύτερη ευκαιρία για το σετ το οποίο τελικά κατέκτησαν 27-25 με τον Βαν Ντε Ντρις.

Η νίκη του ΠΑΟΚ στο τάι μπέικ

Στο τάι μπρεικ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 με τον Βαν Ντε Ντις, άσσος του Φρόμ έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (9-8). Ο δικέφαλος υπερασπίστηκε το προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 14-11 με επίθεση του Βέλγου διαγώνιου. Ο Ολυμπιακός έσβησε το πρώτο με τον Βουλκίδη, όμως ο το παιχνίδι έκλεισε ο Κουμεντάκης με 15-12.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Παπαδοπούλου, Βασδέκης. Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-20

3ο σετ: 3-8, 7-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 7-8,13-16,20-21, 27-25

5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12) σε 138′

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 20 (11/12 επ., 9 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/12 επ.), Εβάντρο 7 (5/13 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 47% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 38 (31/55 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες), Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 16 (13/31 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. – 18% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Έγκλεσκαλνς 28 (22/48 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όκολιτς 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 14% άριστες), Τζιάβρας (λ, 58% υπ. – 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολάκης, Ριζόπουλος (20% υπ. – 20% άριστες), Εφραιμίδης.

Ο ακραίος του Π.Α.Ο.Κ. Κώστας Καπετανίδης τόνισε: «Δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο. Είχαμε κάποιες κακοτυχίες μέσα στη σεζόν, παίξαμε καλά σήμερα και ελπίζω να το απόλαυσε ο κόσμος που το είδε. Πιο πολύ στο παιχνίδι μέτρησε το ψυχολογικό κομμάτι γιατί παίζουμε χωρίς άγχος και με το νέο προπονητή έχουμε δείξει διαφορετική εικόνα στους αγώνες. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο μέχρι το τέλος, έχουμε και το Λιγκ Καπ μπροστά μας και θα τα δώσουμε όλα».

Ο Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfpgr: «Ξέραμε ότι είχαμε κατακτήσει το πρωτάθλημα και υπήρχε ένα πανηγυρικό κλίμα πριν από παιχνίδι εξαιτίας του οποίου προσπάθησα να κρατήσω σε εγρήγορση τα παιδιά. Αυτά τα παιχνίδια από δω και πέρα θα μας δώσουν την ευκαιρία να παίξουν όλοι για να κάνουμε μια συντήρηση, ενόψει του Λιγκ Καπ, το οποίο αποτελεί τον επόμενο μας στόχο για φέτος. Θέλω να ευχαριστήσω τον ηγέτη του Ολυμπιακού μας τον κ. Βαγγέλη Μαρινάκη για τη στήριξη του γιατί γνωρίζω ότι στη δύσκολη αυτή περίοδο, αν δεν έκανε το κάτι παραπάνω δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο».

4. Π.Α.Ο.Κ. 17 29 37-31 9-8
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ – ΘΕΣΕΙΣ 1-4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2020-21

1η αγωνιστική – Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική – Τρίτη 6 Απριλίου 2021

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Ολυμπιακός – Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο.  3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10)

3η αγωνιστική – Πέμπτη 8 Απριλίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Παναθηναϊκός 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15)

Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12)

4η αγωνιστική – Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 17:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Γεωργιάδης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Παπασηφάκη.

PAOK Sports Arena, Πυλαία 20:00: Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς. Παρατηρητής: Θέμελης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Πασπάλα.