Basket League: Μεγάλη νίκη της Λάρισας του Παπανικολόπουλου, 76-75 την ΑΕΚ

Με σούπερ Τζέρι Σμιθ να σκοράρει 30 πόντους

Ο Τζέρι Σμιθ με το λέι απ που πέτυχε 3,3’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης έδωσε την εντός έδρας νίκη στην Λάρισα επί της ΑΕΚ (76-75) και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα σε ένα συγκλονιστικό ματς και μια δική του εκπληκτική εμφάνιση.

Ο 34χρονος Αμερικανός της θεσσαλικής ομάδας σκόραρε 30 πόντους με 4/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ έδωσε και 3 ασίστ. Η Λάρισα είχε συνολικά εξαιρετική ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα.

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο (σκορ 51-43) με 11/13 τρίποντα και την συνάντηση με14/26. Τον Σμιθ ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέιμς Ουέμπ ο οποίος σκόραρε 19 πόντους με 3/7 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα.

Ένας ακόμη παίκτης της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου τελείωσε το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Κεν Μπράουν που πέτυχε 11 πόντους με 3/7 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Ο Θωμάς Κώττας είχε 8 ριμπάουντ.Οι 19 πόντοι και 5 ασίστ του Κιθ Λάνγκφορντ, οι 16 πόντοι με 6/7 δίποντα του Λίνου Χρυσικόπουλου και οι 14 πόντοι και 3 ασίστ του Δημήτρη Μωραΐτη, δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει η Ένωση την ήττα.

Η Λάρισα ξέφυγε στο σκορ στην δεύτερη περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Σμιθ, Μπράουν, Κώττα και Σπύρο Μούρτο, προηγήθηκε με 42-31, με 3’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 8 για την θεσσαλική ομάδα (51-43) ύστερα από εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ουέμπ.

Η εικόνα άλλαξε στην τελευταία περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 13-6 με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου, η Ένωση προσπέρασε με 73-70 στο 37’. Ο Ουέμπ στον τελευταό του αγώνα με την θεσσαλική ομάδα, κράτησε «όρθια» την Λάρισα με δύο βολές και ένα καλάθι (74-73 στο 39’).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εύστοχος στις δύο βολές που κέρδισε από τον Μπράουν (75-74 για την ΑΕΚ), αλλά ο Σμιθ με το λέι απ 3,3’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους (76-75), καθώς το τρίποντο του Λάνγκφορντ με την εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75.

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (3), Ουέμπ 19 (3), Ρας 3 (1), Κώττας 4, Μούρτος 6, Γκόρντον, Σμιθ 30 (6), Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1)

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 11 , Λάνγκφορντ 19 (1), Ματσιούλις 2, Μωραΐτης 14 (3), Κίνγκσλεϊ 2, Χρυσικόπουλος 16 (1), Ζήσης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σλότερ 4

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Λάρισας Bread Factory): «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Τους αξιζει ένα μπράβο αφενός, για την προσπάθεια που κατέβαλαν καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας εντός και εκτός παρκέ και αφετέρου, για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο διατηρήσαμε υψηλό ρυθμό και ήταν απίθανο να συμβεί για 40 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αύξησε την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να γίνει ένα πιο σκληρό παιχνίδι τακτικής. Πήραμε κάποιες λάθος αποφάσεις, αλλά και κάποιες σωστές, καταφέραμε να "χτυπήσουμε" σε κάποια σημεία την αντίπαλό μας και κατακτήσαμε τη νίκη, που είναι μεν σημαντική αλλά μπορεί και να μην λέει τίποτα αν δεν είμαστε σοβαροί.

Ο Σμιθ δεν μπορούσε να είχε ρυθμό με τα συνεχόμενα φάουλ που του έγιναν. Η προσπάθεια του Σμιθ ήταν σημαντική. Θα ήθελα να ενημερώσω για την απώλεια ενός σημαντικού παίκτη για μας: Του Γουέμπ. Του ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία.

Όλοι μας, η διοίκηση και το προπονητικό σταφ, είπαμε ότι δεν θα σταθούμε ποτέ εμπόδιο στην καριέρα ενός παιδιού που έχει προσφέρει τόσα πολλά και είναι τόσο καλός χαρακτήρας, που δεν μπορεί να φανταστείτε. Και πρέπει να δοθεί συγχαρητήρια για τη μεταγραφή του σε όλους τους παίκτες και το σταφ που στεκόντουσαν πλάι του εντός παρκέ από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Όπως βέβαια και ο προηγούμενος προπονητής, ο Λίνος Γαβριήλ, ο οποίος τον επέλεξε και είναι τιμή για την ομάδα που κάνει μια τόσο μεγάλη μεταγραφή. Εμείς θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε το κενό, παρ' ότι δεν είναι τόσο εύκολο. Άμεσα θα συμφωνήσουμε με ένα παίκτη, που θα μας βοηθήσει και θα μας δώσει βάθος στο ροτέισιον».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Έγινε ένα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι που είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Λάρισα ήταν πάρα πολύ εύστοχη στα μακρινά σουτ καιείχε εξωπραγματικά νούμερα και προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε την κατάσταση, παιξαμε καλύτερα στην άμυνα, ελέγξαμε τη ροη του πιαιχνιδιού, πήγαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, αλλά στο τέλος κάποια καλάθια του Σμιθ έκρναν την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Κάναμε μεγάλη προσπάθεια σήμερα σε πολλές και αντίξοες συνθήκες και αξίζουν ένα μπράβο οι παίκτες για την προσπάθειά τους στο δεύτερο ημίχρονο και την υπέρβαση που έκαναν. Σίγουρα θέλαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε».

Για τον Λοτζέσκι: «Είχε ένα πρόβλημα στην τελευταία προπόνηση, είχε μια ενόχληση και επειδή έχουμε πάρα πολλές απουσίες θεωρήσαμε σκόπιμο να μην ριψοκινδυνεύσουμε κάποιον σοβαρότερο τραυματισμό».