Basket League: Με επιθετική πολυφωνία η ΑΕΚ νίκησε το Μεσολόγγι και συνεχίζει αήττητη

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια της Stoiximan Basket League σημείωσε η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο Αγρίνιο με 87-66 του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ και έφτασαν στο 4-0 ενώ οι νεοφώτιστοι υποχώρησαν στο 3-2.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν οι 10 από τους 11 που χρησιμοποίησε. Παράλληλα είδε την ομάδα του να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα, πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και ακολούθησαν οι Ματσιούλις (13π.), Μορεϊρά (12π.), και Κατσίβελης, Γκίκας (11π.).

Για τους γηπεδούχους, που επίσης σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντίνος Καλαμπάκος, ο Τσαντ Μπράουν τελείωσε με 17 πόντους και οι Αγραβάνης και Φέργκιουσον προσέθεσαν από 13 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-6 μετά από τη συμπλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών λεπτών, η ΑΕΚ βρήκε σκορ έξω από τα 6,75μ. και άνοιξε τη διαφορά. Τρία τρίποντα από τον Λοτζέσκι και από ένα των Γκίκα και Ματσιούλις έφεραν τους «κιτρινόμαυρους» στο +11 (16-27) ενώ ο Ρογκαβόπουλος με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 17-32 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα, ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 προσπέρασε με 47-29 στο 17′ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +19 (37-56).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκίκας έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (37-59) με τον ρυθμό, όμως, στη συνέχεια, να πέφτει. Το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ μείωσε σε 44-61 στο 25′ όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν επιθετική πολυφωνία κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 50-68.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να φτάνει ακόμα και στο +26 με τον Κατσίβελη να κάνει το 59-85 στο 36′ πριν φτάσει στην τελική επικράτηση με 87-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87.