Basket League: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα με δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ (αποτ.-βαθμ.)

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ στο ΟΑΚΑ και επικράτησε του Ιωνικού με 81-74 για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-3, τη στιγμή που η ομάδα της Νίκαιας έχει ρεκόρ 4-8.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, οι οποίες για την ΑΕΚ αυξήθηκαν στην πορεία καθώς τραυματίστηκε ο Νίκος Γκίκας. Οι γηπεδούχοι πήραν πολλά από τους έμπειρους Ματσιούλις, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ και Σλότερ, στην τελευταία περίοδο ενώ σημαντικά τρίποντα σε εκείνο το σημείο σημείωσε και ο Ρογκαβόπουλος.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του σκορ για 30 λεπτά, βρήκε τις λύσεις όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με -11 να πλησιάσει στο σουτ, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Ο Λοτζέσκι με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, τη στιγμή που ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ματσιούλις 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και ο Λάνγκφορμτ 13 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μαυροκεφαλίδης τελείωσε με 18 πόντους, ο Χουγκάζ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πριτζέτ 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.

Δείτε εδώ την ανάλυση των υπόλοιπων αγώνων της 12ης αγωνιστικής που έγιναν το Σάββατο (23/1).