Basket league: Αήττητος εντός συνόρων ο Παναθηναϊκός, 90-67 του Κολοσσό (βαθμ.)

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Stoiximan Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός, που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 9067 του Κολοσσού.

Οι «πράσινοι» δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και τελείωσαν το παιχνίδι με τον Γιώργο Βόβορα να έχει πάρει 49 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Παράλληλα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε πλήρως τόσο τα λάθη του Κολοσσού έχοντας 31 πόντους από αυτά, αλλά και τα 12 παραπάνω ριμπάουντ (40-28) παίρνοντας 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις σε σχέση με τους μόλις 3 της ομάδας της Ρόδου.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, τη στιγμή που ο Μπεν Μπεντίλ είχε 12 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη, που «ροκάνισε» τη διαφορά στην τρίτη περίοδο ο Μιχαΐλο Άντριτς τελείωσε με 15 πόντους και ο Ντομινίκ Άρτις με 14.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι κρατώντας τους αντιπάλους τους δίχως σκορ για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, έτρεξαν σερί 11-0 και στο 7′ ξέφυγαν με 17-4. Ο Νέντοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +14 για τους γηπεδούχους (23-9) πριν ο Ξανθόπουλος γράψει το 23-12 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά συντηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να αυξάνουν το προβάδισμά τους όταν στο 17′ ο Μπεντίλ με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 41-22. Ο Κολοσσός αντέδρασε με τον Λιάπη να μειώνει σε 44-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν κι άλλο τη διαφορά με τον Άρτις να μειώνει σε 46-35 στο 22′. Στη συνέχεια η ομάδα της Ρόδου με επιμέρους σκορ 12-3 πλησίασαν ακόμα περισσότερο με τον Καντέρ να μειώνει με γκολ φάουλ σε 54-47 στο 27′. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν σερί 7-0 που τον έφερε εκ νέου στο +14 (61-47) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 65-50.

Ένα νέο σερί 7-0 έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προβάδισμα 19 πόντων με τον Γουάιτ να διαμορφώνει το 74-53 στο 35′. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και στο +26, δύο λεπτά πριν από το φινάλε με τον Μήτογλου να διαμορφώνει το σκορ σε 86-60.

Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του με τους πρωταθλητές να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67.