Basket League- Αφεντικό στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, 74-61 τον ΠΑΟ στον πρώτο τελικό (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον πρώτο τελικό της Basket League και με το 74-61 κόντρα στον Παναθηναϊκό έκανε το 1-0 στη σειρά παίρνοντας προβάδισμα για τον τίτλο. Για να έρθει αυτή η νίκη χρειάστηκε η σαρωτική πρώτη περίοδος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που ουσιαστικά της έδωσε και τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 23-4 προκαλώντας ασφυξία στην άμυνα για τους «πράσινους» που έκαναν πέντε λεπτά για να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Το 2/8 σουτ του δεκαλέπτου για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα μιλάει εξάλλου από μόνο του.

Αυτή όμως δεν ήταν η πρώτη φορά φέτος που ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον μεγάλο του αντίπαλο από το πρώτο δεκάλεπτο. Το είχε κάνει – και μάλιστα ακόμη πιο εντυπωσιακά – στο παιχνίδι του ΣΕΦ για τον δεύτερο γύρο της Euroleague όταν είχε επικρατήσει τελικά του Παναθηναϊκού με 101-73.

Τότε οι γηπεδούχοι είχαν ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το απίθανο 38-13, έχοντας 14/18 σουτ! Η μόνη διαφορά σε σχέση με εκείνο το ματς ήταν ότι απόψε στον πάγκο ήταν ο Γιώργος Βόβορας ενώ τότε βρισκόταν ο Δημήτρης Πρίφτης που λίγες μέρες αργότερα απολύθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (1), Φαλ 14, Βεζένκοφ 12 (1), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (4), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα 5 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 13 (3), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (1), Μέικον, Μποχωρίδης, Ουάιτ 13 (3), Έβανς 11 (2), Σαντ-Ροος 2