Το αθηναϊκό ντέρμπι είχε «αφεντικό» αλλά όχι νικητή (vid)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play offs, σε μία αναμέτρηση όπου η ”Ένωση” ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρήκε το γρήγορο γκολ, καθώς μόλις στο 4′ ο Αϊτόρ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Γκατσίνοβιτς ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Τσούμπερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει την ΑΕΚ σε ρόλο οδηγού.

Από το γκολ των γηπεδούχων και έπειτα η ”Ένωση” έγινε το απόλυτο αφεντικό του αγώνα, κυριάρχησε στο χορτάρι και είχε καλές στιγμές για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Τσούμπερ, Μάνταλος, Αραούχο και Άμραμπατ δεν είχαν καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια, όμως, η ανωτερότητα της ομάδας του Σωκράτη Οφρυδόπουλου καρποφόρησε στο 45′. Ο Διούδης ανέτρεψε τον Αραούχο, ο Νταμπάνοβιτς έδειξε ορθά την εσχάτη των ποινών και ο Άμραμπατ με άψογη εκτέλεσε έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό και στο 49′ ακυρώθηκε ορθά μέσω VAR γκολ του Μήτογλου. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στα προβλήματα που τους έβαζε ο αντίπαλος και ισορρόπησαν το ματς από το 60′ και έπειτα με την είσοδο του Βιγιαφάνιες και του Μαουρίσιο. Η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή με τον Αραούχο στο 83′, ο Παναθηναϊκός ένα λεπτό αργότερα με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Παλάσιος ενώ στις καθυστερήσεις ο Τάνκοβιτς σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το 1-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στους 47 βαθμούς και τον Παναθηναϊκό στους 43, μειώνοντας στο -2 από τον Άρη που έχασε από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη και έμεινε στους 45.