Athens Kallithea-Απόλλων Σμύρνης 3-0: Κυρίαρχη και… ζωντανή στη μάχη της ανόδου

Με μία επιβλητική εμφάνιση, η Athens Kallithea ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης (3-0) και παρέμεινε στο -2 από την Κηφισιά με παιχνίδι περισσότερο.

Σε μονόλογο μετέτρεψε το ντέρμπι του Νοτίου ομίλου κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, η Athens Kallithea η οποία επικράτησε με 3-0 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στο -2 με παιχνίδι περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλουν τον ρυθμούς και να βρεθούν γρήγορα μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα μέσα σε επτά λεπτά, η ομάδα της Καλλιθέας πέτυχε δύο γκολ κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» με τον Κυνηγόπουλο να δίνει «έτοιμο» τέρμα και στις δύο περιπτώσεις.

Αρχικά στο 17ο λεπτό, ο νεαρός εξτρέμ έκανε τη σέντρα και ο Λουκίνας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 24′, έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Κυνηγόπουλος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και αυτή τη φορά ο Σαντάνα από κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς η Athens Kallithea να απειληθεί ιδιαίτερα και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση της νίκης. Με αρκετές τελικές προσπάθειες, ο Ματίγια ήταν που το κατάφερε.

Στο 66′ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ έξω από την περιοχή όπου με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά για να βρουν το γκολ της… τιμής αλλά χωρίς επιτυχία, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο τελικό 3-0, με αποτέλεσμα η Athens Kallithea να βρίσκεται στο -2 από την Κηφισιά.

ATHENS KALLITHEA: Βοσνιάδης, Ευαγγέλου, Ματίγια, Ναμπί (79′ Μπάμπης), Σαντάνα (79′ Τσιντώνης), Βασιλούδης, Λουκίνας (89′ Μπουλούλης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος, Βλάχος, Ντεμέτριους (56′ Ιωαννίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Λούι, Τσαμούρης (86′ Τάμπας), Ντομίνγκες, Αναστασόπουλος (46′ Μουστακόπουλος), Πατάπης, Μωραΐτης, Φατιόν, Ερέρα, Χαλίμι (46′ Κουάδρα), Καρίμ (62′ Περέιρα).