Aσταμάτητη η “Μαύρη θύελλα”, πιο κοντά στον τίτλο

Πέτυχε έξι γκολ, μέτρησαν τα μισά και ξέφυγε και πάλι στο +6 στην κορυφή της βαθμολογίας του 8ου ομίλου. Μια χορταστική Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-1 της Πελλάνας Καστορείου στο γήπεδο Μεσσηνιακού και με την 16η νίκη της σε 18 ματς έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Γ΄ Εθνική.

Τα μαντάτα μάλιστα που ήρθαν από Ζάκυνθο και Τρίπολη (2-2 ο Ασπρόπυργος με το Κατοστάρι και ήττα 2-1 ο Παναργειακός, αντίστοιχα), έδωσαν ακόμη μεγαλύτερη αξία στο μελανόλευκο τρίποντο.

Η Μαύρη Θύελλα έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι την Πελλάνα η οποία με καθαρά αμυντική τακτική κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της σχεδόν μια ώρα αγώνα.

Ο Ιβάν Μάρκοβιτς όμως, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο αντικαθιστώντας τον (ξανά) άτυχο Αντώνη Γιόνδη, ήταν αυτός που ξεκλείδωσε τη νίκη σημειώνοντας 2 γκολ στην επιστροφή του μετά από τρία παιχνίδια (Βλαχιώτη, Εικοσιμία, Παναργειακό).

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 56’ και έκανε πιο απλά τα πράγματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια απελευθερωμένοι πλέον πέταγαν φωτιές στο γήπεδο.

Δυο αλλαγές στο αρχικό σχήμα

Ο Γιάννης Χριστόπουλος παρέταξε την 11άδα που χρησιμοποίησε στο Άργος με δυο αλλαγές. Ο Σερέζο πήρε την θέση του τραυματία Μιχάλη Ζαχαρόπουλου και ο Βαγγέλης Λαθύρης αντί του Αντώνη Φουάση.

Ο σχηματισμός δεν άλλαξε και κάτω από τα γκολπόστ κάθησε ο Κασωτάκης, ενώ από τα δεξιά στα αριστερά στην άμυνα οι Τάμπας, Βοσκόπουλος, Αλιάτιδης, Ψάνης. Στον άξονα οι Χίλγκεν, Πινδώνης δεξιά ο Μίνγκας, αριστερά ο Λαθύρης και ο Πέριτς πίσω από τον Γιόνδη.

Η Καλαμάτα είχε στο πρώτο μέρος τρία γκολ που ακυρώθηκαν και δυο αναγκαστικές αλλαγές με τους Γιόνδη και Ψάνη να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμών.

Ξεκίνησε από την αρχή με έντονη πίεση ενώ ο από την άλλη ο Αλέξης Μαντζούνης πήγε σε μία επιλογή με πέντε στην άμυνα προκειμένου να περιορίσει τον επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων.

Η Καλαμάτα κυκλοφορούσε καλά την μπάλα έξω από την περιοχή και με κάθετες προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα κάτι που έγινε σε τρεις φάσεις που κατέληξαν σε γκολ, αλλά τα δύο από αυτά ακυρώθηκαν ως οφσάιντ ενώ το τρίτο για φάουλ στον τερματοφύλακα Κραβαρίτη.

Ακυρωθέντα γκολ και νέες ατυχίες

Το πρώτο ακυρωθέν γκολ ήρθε μόλις στο 9’ σε κεφαλιά του Πινδώνη, το δεύτερο στο 24’ με σουτ του Λαθύρη και το κακό τρίτωσε με την εκπνοή σε προσπάθεια του Μάρκοβιτς που υποδείχθηκε και πάλι οφσάιντ από τον πρώτο βοηθό.

Νωρίτερα, ο Γιάννης Χριστόπουλος είχε αναγκαστεί να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του καθώς ο Γιόνδης αποχώρησε τραυματίας στο 30’, όπως ακριβώς είχε γίνει και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου στην Σπάρτη, τραυματισμός που τον κράτησε για μεγάλο διάστημα εκτός δράσης. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποχώρησε με ενοχλήσεις και ο Ψάνης δίνοντας τη θέση του στον Φουάση.

Γκολ νωρίς και… κατήφορος

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα μπήκε περισσότερο αποφασισμένη και με ένα γρήγορο γκολ άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ήταν το 56ο λεπτό όταν ο Λαθύρης μπήκε από αριστερά, έκοψε την κατάλληλη στιγμή στον Μάρκοβιτς, ο οποίος από κοντά δεν λάθεψε και με το 5ο του τέρμα στη σεζόν έβαλε σε θέση οδηγού την Μαύρη Θύελλα.

Λίγα λεπτά μετά η Καλαμάτα είχε και δοκάρι σε ευθύβολο σουτ του Πινδώνη που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης ενώ η νίκη κλείδωσε για την Καλαμάτα στο 73’ με τον Πινδώνη να σερβίρει στον Μάρκοβιτς για το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πινδώνης πέντε λεπτά μετά γράφοντας το 3-0 ενώ η Πελλάνα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 89’ με ωραίο απευθείας φάουλ του Σικαλόπουλου.

Το φιλμ του αγώνα

6’Κάθετη του Πινδώνη σε Γιόνδη ο οποίος έκοψε την μπάλα στον Λαθύρη που πλάσαρε άουτ

9’ Ο Πινδώνης σκοράρει με κεφαλιά απο φάουλ του Μίνγκα αλλά ο α’ βοηθός Κλεπετσάνης σημειώνει οφσάιντ και το τέρμα δεν μετράει

13’ Αναγκαστική αλλαγή για την Πελλάνα. Ο Ζεραφέτας στην θέση του Λαμπρόπουλου που αποχώρησε τραυματίας

16’ Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Πελλάνα με σουτ άουτ του Μουλιάτου

18’ Νέο σουτ του Μουλιάτου άουτ μετά απο εκτέλεση φάουλ και απόκρουση της άμυνας

24’ Γκόλ του Λαθύρη ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ του Γιόνδη στον τερματοφύλακα Κραβαρίτη ο οποίος σε πρώτο έχει βρει την μπάλα και την έχει διώξει πριν καταλήξει στον Λαθύρη, με τον Κακριδή να σφυρίζει εκ των υστέρων

30’ Αναγκαστική αλλαγή και για την Καλαμάτα. Ο Γιόνδης αποχωρεί και στην θέση του περνάει ο Μάρκοβιτς

33’ Μίγκας και Πέριτς άλλαξαν ωραία τη μπάλα. Ο Σέρβος έπιασε μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ζαραφέτα και πέρασε κόρνερ

36’ Νέο σουτ του Πέριτς η μπάλα άουτ απο το οριζόντιο

45’ Τρίτο γκολ ακυρώθηκε στην Καλαμάτα για ορφάιντ. Ο Λαθύρης έκανε την σέντρα και ο Μάρκοβιτς σκόραρε αλλά ο βοηθός έδειξε πως ήταν εκτεθειμένος

45+2’ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Φουάσης στην θέση του Ψάνη

48’ Συρτό σουτ του Λαθύρη πέρασε άουτ απο το αριστερό κάθετο του Κραβαρίτη

56’ γκολ 1-0! Μπάσιμο του Λαθύρη από αριστερά έκοψε στον Μάρκοβιτς ο οποίος από κοντά νίκησε τον Κραβαρίτη

62’ Δοκάρι για την Καλαμάτα. Ευθύβολο συρτό σουτ του Πινδώνη η μπάλα στην ρίζα του αριστερού δοκαριού του Κραβαρίτη

64’ Τρομερή προσπάθεια του Μίνγκα, απέφυγε δυο αμυντικούς αλλά του σουτ του πέρασε άουτ

68’ Πρώτη φάση για την Πελλάνα στο β΄μέρος. Ο Ρασσιάς έκανε κόρνερ και η μπάλα πέρασε παράλληλα απο την εστία

72’ Ωραίο κατέβασμα του Πέριτς μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ

73' γκολ 2-0! Ο Μάρκοβιτς βρίσκει και πάλι δίχτυα. Η μπάλα πέρασε διαδοχικά από τους Μίνγκα, Πέριτς και Πινδώνη που έβγαλε την σέντρα και ο Μάρκοβιτς με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

78’ γκολ 3-0! Ο Πινδώνης με άπιαστο σουτ νικάει τον Κραβαρίτη για το τρίτο γκολ της Μαύρης Θύελλας

82’ Φάουλ του Σικαλόπουλου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κασωτάκης

89’ γκολ 3-1! Μειώνει η Πελλάνα με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σικαλόπουλου

Διαιτητής: Παναγιώτης Κακριδής (Κορινθίας)

Καλαμάτα: Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης (45+2 λ.τρ. Φουάσης), Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Λαθύρης (84’ Ρόνι Κάρλος), Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (30’ λ.τρ. Μάρκοβιτς, 86’ Ζελέκου), Μίνγκας, Χίλγκεν

Πελλάνα Καστορείου: Κραβαρίτης, Κοτσοβός (75’ Αϊβαλιώτης), Λαμπρόπουλος (13’ λ.τρ. Ζαραφέτας, 82’ Σιγαλός), Παναγιωτίδης, Εμέκα, Τζιόλας, Κωνσταντινίδης, Ρασσιάς, Σικαλόπουλος, Πετζαρομάν (64’ Πλατάνας), Μουλιάτος