Ασπρόπυργος- Αστέρας Βλαχιώτη 0-4: Ελπίζουν στο θαύμα οι Λάκωνες (βαθμολογία)

Με κορυφαίο σε ένα ακόμη ματς τον Μάρτσεφ και χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε εκτός έδρας του Ασπρόπυργου με 4-0 και ελπίζει στο θαύμα της παραμονής ενώ οι γηπεδούχοι δεν έχουν πλέον ελπίδα.

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ πίσω βαθμολογικά, ο αγώνας του Ασπρόπυργου με τον Αστέρα Βλαχιώτη σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση του Νοτίου Ομίλου της Football League ήταν κάτι σαν τελικός, σαν την τελευταία ανάσα που θα μπορούσε να πάρει ο νικητής. Μια ανάσα που πήραν οι φιλοξενούμενοι επικρατώντας με 4-0 και έτσι μείωσαν στους 7 την διαφορά τους από τη Νίκη Βόλου (17-10), τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, ενώ εκκρεμεί και η απόφαση για την ένσταση με την Καλλιθέα.

Ουσιαστικά ο Αστέρας κυνηγάει ένα θαύμα, ενώ μόνο μαθηματικές ελπίδες έχει η Ένωση Ασπροπύργου καθώς η διαφορά της από τη Νίκη είναι στους 9 βαθμούς (ένα από τα τρία παιχνίδια που απομένουν είναι και αυτό των δύο ομάδων στο Βόλο). Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με τον Μάρτσεφ στο 12’, με τον Παπούλη να κάνει το 0-2 στο 28’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το 0-2 έμενε μέχρι το 80’, στο λεπτό αυτό ο Μάρτσεφ με το δεύτερο γκολ του έκανε το 0-3, ενώ ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του έδωσε ο Μπρακαμόντε κάνοντας στο 85’ το 0-4.

Ασπρόπυργος (Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Παπαθανασίου (72′ Κατίδης), Αργυρόπουλος, Θεοδώρου (46′ Τριποτσέρης), Να, Ζαχαράκης, Β. Μουκίδης, Ζαχαρός (29′ Βασιλείου), Τραορέ (82′ Γεωργόπουλος), Λάμπογλου (46′ Μαρούδας), Κυριαζής.

Αστέρας Βλαχιώτη (Γκουτσίδης): Παϊτέρης, Μπρακαμόντε, Μάρτσεφ, Καρβούνης, Κορνέζος, Νικολάου, Σκεντεράι, Τουλίκας (64′ Πρίκας), Παπούλης (75′ Βερνάρδος), Παπουτζίδης (63′ Ζαΐμι), Καλλέργης.