Άρης-ΠΑΟΚ 0-1: Ασπρόμαυρο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στη διαδικασία των Play Off, που τον έφερε στη δεύτερη θέση της κατάταξης μαζί με τον αντίπαλό του, σημείωσε ο ΠΑΟΚ.

Με συνταγή… Ολυμπιακού, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 1-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο φινάλε του πρώτου γύρου των αγώνων κατάταξης, χάρη στο γκολ του Στέφαν Σβαμπ από το 6ο μόλις λεπτό και παρά την αποβολή του Αμρ Ουάρντα στα τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία τους. Ο Σβαμπ πέρασε την μπάλα στα δεξιά στον Κάρολ Σφιντέρσκι, αυτός κράτησε, έκανε τη διαγώνια πάσα και ο Αυστριακός που ακολούθησε, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Εμάνουελ Σάκιτς «τσιμπώντας» την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χουλιάν Κουέστα για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και απείλησαν στο 12’, όταν από το τρίτο κόρνερ του Κρίστιαν Γκάνεα, ο Φακούντο Μπερτόγλιο πήρε αφύλακτος την κεφαλιά, μα ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης μπλόκαρε καλά τοποθετημένος.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι στο 29’ ενώ αυτά των Γκάνεα (35’) και Ραχμάν Μπάμπα (36’) ήταν πολύ άστοχα. Κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν άσκοπα, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στο 43ο λεπτό: από κάθετη πάσα του Σφιντέρσκι, ο Ομάρ Ελ Καντουρί θέλησε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, με τον Ισπανό να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να μη βρίσκει διαδρόμους και να επιχειρεί με «γεμίσματα» να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη που, όμως, προστάτευαν καλά οι φιλοξενούμενοι παρά (και) την αναγκαστική αλλαγή του Χοσέ Κρέσπο. Μάλιστα, στην αντίπαλη περιοχή, από σέντρα του Ελ Καντουρί στο 62’, ο Σβαμπ κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε, αλλά αστόχησε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ πλησίασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ, όταν από παράλληλο γύρισμα του Ελ Καντουρί, ο Σφιντέρσκι δε βρήκε καλά την μπάλα, αλλά το πλασέ του επερχόμενου Αντρίγια Ζίφκοβιτς σταμάτησε αποφασιστικά ο Κουέστα.

Το μακρινό σουτ του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 75’ δεν προβλημάτισε τον Ισπανό τερματοφύλακα, με τις αλλαγές του Γκαρσία να «κλειδώνουν» τις επιθετικές αρετές του Άρη.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, παρά την αποβολή στο 86’ του Ουάρντα – που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς – με δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά και, κυρίως, χάρη στη σπουδαία επέμβαση του Πασχαλάκη στο πλασέ στην κίνηση του Μπερτόγλιο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (70’ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (58’ Ματίγια), Μπερτόγλιο, Ματέο (79’ Σίλβα), Μαντσίνι (58’ Γκάμα), Μάνος (79’ Μήτρογλου).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Κρέσπο (57’ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μπάμπα, Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (90’+3’ Κρμέντσικ), Ελ Καντουρί (71’ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (72’ Τσιγγάρας).