Άρης-Παναθηναϊκός 0-1: «Κέρβερος» Διούδης και «διπλό» Ευρώπης με Καμπετσή

Με γκολ του Αργύρη Καμπετσή στο 9′, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και μείωσε τη διαφορά του από την τετράδα στους πέντε βαθμούς.

Ένα γκολ του Αργύρη Καμπετσή στα πρώτα λεπτά τα αναμέτρησης (9’) αποδείχτηκε «χρυσό» για τον Παναθηναϊκό καθώς με αυτό το τέρμα έφυγε νικητής με 0-1 από την έδρα του Άρη…

Ο 21χρονος σκόραρε για πρώτη φορά από την Πρωτοχρονιά του 2019 αλλά καταλυτικές ήταν οι απίστευτες αποκρούσεις του πρώην «κίτρινου» γκολκίπερ Σωκράτη Διούδη στο δεύτερο ημίχρονο, που έδωσαν το τρίτο σερί «τρίποντο» στο «τριφύλλι»!

Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν και θα μπορούσαν να μπουν περισσότερα τέρματα από το μοναδικό που έχρισε νικητή τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό και στο 37ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ. Μετά από σέντρα του Γκαρσία από αριστερά, ο Μανσίνι έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Διούδη και κατέληξε άουτ.

Όταν, σε ένα μεγάλο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης έπαιζε μονότερμα τον αντίπαλο του, ανέλαβε δράση ο Διούδης. Ο Έλληνας τερματοφύλακας πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις σε τρία τετ α τετ με παίκτες του Άρη, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Με το σπουδαίο «διπλό» στο «Κλ. Βικελίδης», στο πιο κομβικό, ίσως, ματς της χρονιάς, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι συνεχίζει την αντεπίθεσή της, μειώνοντας, πλέον, στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από τον τέταρτο Άρη… και την Ευρώπη!

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (81′ Σάκιτς), Ιωάννου (81′ Γκάνεα), Μπεναλουάν, Ρόουζ, Τζέγκο (55′ Σάσα), Ματίγια, Μαντσίνι (68′ Σίλβα) Γκαρσία, Γκάμα, Λόπεθ (46′ Μάνος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Εμμανουηλίδης (74′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (80′ Καρλίτος), Καμπετσής.