Άρης – ΟΦΗ 0-0: Επιθετική αφλογιστία σε άμυνα-γρανίτη (video)

Άρης και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκειά της, όμως όπως και πέρυσι εμφάνισαν επιθετική δυστοκία, παρά τις προσθήκες ποιότητας που έγιναν φέτος στην επιθετική γραμμή τους.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά: μόλις στο 3΄ ο Σούντγκρεν από εξαιρετική θέση σούταρε σε σώματα αμυνόμενων,στο 4΄ ο Μπράμπετς πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Καστάνιος που βρέθηκε απέναντι στον Ντένις και η σέντρα-σουτ του Γκάμα στο 11΄ πέρασε παράλληλα με την εστία του Επασί.

Έκτοτε έπρεπε να φτάσει το παιχνίδι στο 27΄ για την επόμενη φάση, όταν ξαφνικό σουτ του Μπερτόλιο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Επασί, σε αντίθεση με την ατομική ενέργεια του Καμαρά πέντε λεπτά αργότερα, που ήταν άστοχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρήτες αμύνθηκαν μαζικά αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Ένα φάουλ του Ιτούρμπε στο 69΄, από πλεονεκτική θέση, έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 82΄ ο Επασί έκανε σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του Εντιαγέ.

Κι αφού άλλο ένα φάουλ του Ιτούρμπε στο 87’ ήταν επίσης άστοχο, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Νίκου Νιόπλια να φεύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το «Βικελίδης» ύστερα από τέσσερις συνεχείς ήττες από τον Άρη.

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Σάσα, Εντιαγέ, Γκάμα (57' Ιτούρμπε), Μπερτόλιο (79' Μάνος), Μαντσίνι (86' Χαΐροβιτς), Καμαρά

ΟΦΗ: Έπασί, Μαρινάκης (51' Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Νέιρα (76' Σελίμοβιτς), Γκαγέγκος, Ντε Γκουζμάν, Καμάου (76' Ουές), Βαν Ντούινεν (63' Λάμπρου), Καστάνιος (63' Ντουρμισάι)