Άρις Καλαμάτας – Θησέας Λέσβου 72-45: Σαρωτικές στην πρεμιέρα οι καλαματιανές

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα των κοριτσιών του Άρι Καλαμάτας στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 γυναικών καθώς επιβλήθηκαν με 72-45 του Θησέα Παναγούδας Λέσβου στην Τέντα.

Η ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά το σκορ και έκλεισε στο +17 το πρώτο ημίχρονο (38-21).

Με όπλο την καλή άμυνα, η διαφορά πήγε στο +20 στο 24’ με τρίποντο της Γκατζιώλη, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται στο +24 (55-31) και τις φιλοξενούμενες να χάνουν με τραυματισμό την πλέι μέϊκερ Τζίνου.

Οι καλαματιανές συνέχισαν σε υψηλές στροφές και στο 33’ η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στο +30 (63-33) για να έρθει το τελικό 72-45.

Δεκάλεπτα: 21-10, 17-11, 17-10, 17-14

ΑΡΙΣ Καλαμάτας (Μπακογιάννης):Κατσανάκη,Καραμάνου 5(1),Παρθένη 7(1), Αντωνοπούλου, Αρβανίτη, Γκατζιώλη 8(2), Λαγού 4, Χονδρουδάκη 15(2), Σούτα 2, Κουκούτση, Παπαδημητρίου 12(1),Κουτέλα19.

Θησέας (Αλμπάνης):Τζήμου 8, Τσιμούρτου, Χρυσοστομίδου 9(1), Κατσούρη1, Κατσούρη Μ 7(1), Παυλή, Δήμου, Αλασχαρ 4, Κούση 8, Καράκλα 2, Ταμπάκου 6