Ο Άρης άφησε εκτός Ευρώπης την ΑΕΚ

Με μια απίθανη ανατροπή από το 78ο λεπτό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Άρης νίκησε 3-2 την ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 9η αγωνιστική των πλέι άουτ κι εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League.

Μετά το 20λεπτο η ΑΕΚ είχε ένα φοβερό τρίλεπτο, με τις προσπάθειες των Σιμάνσκι, Τσούμπερ και, κυρίως, με τον Λιβάι (21΄) να αστοχεί σε ανυπεράσπιστη εστία έπειτα από γύρισμα του Ρότα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το αριστερό σουτ του Ιτούρμπε από κοντινή απόσταση βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ βρήκε τελικά το γκολ στο 53ο λεπτό, όταν ο Τζαβέλλας έκανε το γέμισμα, ο Λιβάι έβαλε το σώμα προ του Εμπακατά και με διαγώνιο σουτ (δοκάρι και μέσα), έκανε το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, με διπλή προσπάθεια από σέντρα του Τσούμπερ, ο διεθνής από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο σκόραρε για το 0-2.

Ο Χερμάν Μπούργος τα έπαιξε όλα για όλα με τις αλλαγές του. Και μια εξ αυτών, ο Πάλμα, τον δικαίωσε στο 78΄, μειώνοντας με το αριστερό έπειτα από ατομική ενέργεια. Ο Μαντσίνι ισοφάρισε από κοντά σε 2-2 στο 85΄ και στ τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από ενέργεια του Καμαρά, η μπάλα έφτασε στον Ματέο Γκαρσία.

Αρχικά το σουτ βρήκε στην αριστερή δοκό του Στάνκοβιτς, αλλά στην επαναφορά δε λάθεψε για το τελικό 3-2 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Έτσι, ο Άρης για τέταρτη σερί χρονιά θα παίξει στην Ευρώπη, αφήνοντας την ΑΕΚ εκτός τη σεζόν που θα μπει στο νέο της γήπεδο.

ΑΡΗΣ (Μπούργκος): Κουέστα – Σούντγκρεν (62’ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά – Ματίγια, Ντουκουρέ – Μανσίνι (88′ Μπρούνο Γκάμα), Μπερτόγλιο (62’ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα) – Καμαρά.

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (88′ Τάνκοβιτς) – Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82′ Μοχαμάντι) – Λιβάι Γκαρσία (88′ Αραούχο), Άμραμπατ, Τσούμπερ (92′ Ανσαριφάρντ).

Αποτελέσματα

• Άρης-ΑΕΚ 3-2 (Πάλμα 79′, Μαντσίνι 86′, Ματέο Γκαρσία 93′ – Λιβάι Γκαρσία 53′, 58′)
  • Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 4-0 (Βιγιαφάνιες 37′, Μαουρίτσιο 68′, Καρλίτος 71′, Χουάνκαρ 87′)
  • Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1 (Καρβάλια 41 – Σοάρες 2′)