Άρης-ΑΕΛ 1-0: Με το… αγαπημένο του σκορ, επέστρεψε στην 2η θέση (βίντεο)

Την τρίτη διαδοχική του νίκη πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με γκολ του Ροζ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής!

Ο Άρης δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη 19η αγωνιστική, έφτασε στην όγδοη νίκη με το ίδιο σκορ φέτος, ενώ επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΚ.

Από την πλευρά τους, οι «βυσσινί» ήταν απογοητευτικοί, έχασαν για τέταρτη συνεχή φορά και συμπλήρωσαν πάνω από επτά ώρες από την τελευταία φορά που είχαν σκοράρει.

Στο 17ο λεπτό η κεφαλιά του Γκαρσία πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Μπάγιτς, αλλά στο ημίωρο ο Γκάμα έκανε το κόρνερ, ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στο δεύτερο ο Ρόουζ, επίσης με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ με το πρώτο γκολ του για φέτος.

Στο β΄ ημίχρονο ο Φέστα πέρασε τον Μιλοσάβλιεβιτς θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα, χωρίς ωστόσο θεαματικά αποτελέσματα. Αντίθετα, οι «κίτρινοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 56΄ με τον Μάνο, που ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR.

Στο 64΄ η ωραία προσπάθεια του Γκαρσία σταμάτησε στην αγκαλιά του Μπάγιτς σε ένα κάτω του μετρίου δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ πήγε να «ζωηρέψει» κι ένα γυριστό σουτ του Ακούνια στο 79΄ και η κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 84΄ πέρασαν πάνω από το δοκάρι του Σιαμπάνη, στη μοναδική επιθετική αναλαμπή των φιλοξενούμενων.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (70’ Σάκιτς), Ρόουζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Μπερτόγλιο (88’ Κάτσε), Γκάμα (69’ Σίλβα), Ματέο, Μαντσίνι (19’ Μάνος).

ΛΑΡΙΣΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Καρανίκας (90’ Νούνιτς), Μιχαήλ, Σπαρβ (46’ Μιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83’ Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ντρούγιτς (65’ Ακούνια).