Απόλλωνας Καλαμάτας- Βριλήσσια 1-3: Ανυπέρβλητο εμπόδιο στο Κύπελλο, φουλ τώρα για το πρωτάθλημα

Ανυπέρβλητο αποδείχτηκε για τον Απόλλωνα Καλαμάτας το εμπόδιο του ΦΟ Βριλησσίων στο Κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ γυναικών και καλαματιανή ομάδα γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό με 3-1 σετ στο κλειστό της Παραλίας.

Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη γνώρισαν την πρώτη απώλεια στη σεζόν παρουσιάζοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο αλλά δεν απέφυγαν τα λάθη που σε αυτό το επίπεδο δεν συγχωρούνται. Μην ξεχνάμε πως απέναντί τους είχαν μία ομάδα ανώτερης κατηγορίας, με έμπειρες παίκτριες οι οποίες έχουν την ικανότητα να γυρίσουν ένα ματς όταν στραβώσει στο ξεκίνημα όπως ακριβώς έγινε στην αναμέτρηση της Παραλίας.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και στο πρώτο σετ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό.

Οι ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ (13-11) αλλά στη συνέχεια οι μελανόλευκες πάτησαν γκάζι και πήραν εύκολα το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο έγινε πραγματική μάχη με τα Βριλήσσια να έχουν σταθερά το προβάδισμα 10-14, 11-15 και τον Απόλλωνα να πλησιάζει στον πόντο 16-17.

Οι φιλοξενούμενες βελτίωσαν το μπλοκ τους με τις Έρωτα, Μπόκη και πήραν εκ νέου διαφορά 16-22.

Ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε και με την Κορακιανίτη στο σέρβις άρχισε να μειώνει τη διαφορά. Έσβησε ένα σετ μπολ και ισοφάρισε 24-24 με την Καραμούντζου εν μέσω χαλασμού κόσμου στην κερκίδα.

Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο με τον Απόλλωνα να έχει τις ευκαιρίες αλλά να μην τις εκμεταλλεύεται, έχοντας μάλιστα δύο χαμένα σέρβις και τα Βριλήσσια να παίρνουν τελικά το σετ 29-27.

Η τροπή που πήρε το σετ έδωσε ψυχολογία στις φιλοξενούμενες οι οποίες κυριάρχησαν απόλυτα στο τρίτο σετ και αφού προηγήθηκαν 6-10, 7-12, 9-14, 10-18, 11-20, το κατέκτησαν 17-25 κάνοντας το σκορ 1-2.

Στο τέταρτο σετ τα Βριλήσσια πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (13-17, 15-19) με τον Απόλλωνα να ξαναμπαίνει όμως στο παιχνίδι και να ισοφαρίζει σε 22-22 με επίθεση της Κόλλια. Τα Βριλήσσια με την Τέζα στο σέρβις και επιθέσεις από τις Κάβουρα, Γκρέκα έφτασαν σε σετ μπολ 22-24. Με λάθος σέρβις της Κάβουρα ο Απόλλωνας μείωσε αλλά η Μπόκη πήρε την τελευταία επίθεση και τελείωσε το σετ 23-25.

Τα σετ: 25-14, 27-29, 17-25, 23-25.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Ειρ. Σακελλαρίου, Κ. Αποστολοπούλου, Κόλλια, Πετροπούλου, Γάκη λ., Καρακύκλα, Καραμούντζου, Κορακιανίτη, Γ. Δεδούση λ., Μουρατίδη.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος): Τέζα, Έρωτα, Μποκή, Στάθη, Καβριγιάννη λ., Καμπυλαυκά, Κάβουρα, Χαμπηλομάτη, Γκρέκα.