Απόλλωνας Καλαμάτας – Μεθώνη 4-2: Ένα αστέρι γεννιέται…

Χορταστική ήταν η πρεμιέρα της Α' τοπική Μεσσηνίας στο γήπεδο Ασπροχώματος όπου ο Απόλλωνας Καλαμάτας επιβλήθηκε με 4-2 της Μεθώνης.

Με το 16χρονο Γιώργο Μούζο να σημειώνει δύο γκολ, όπως είχε κάνει και πριν λίγες μέρες στο Κύπελλο, το συγκρότημα του Τάκη Σακελλαρόπουλου ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα απέναντι στη Μεθώνη η οποία πέρσι ήταν από τις αποκαλύψεις του πρωταθλήματος.

Οι δευτεραθλητές ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα 2-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά δύο γκολ (3-1) αλλά αγχώθηκαν στη συνέχεια καθώς η Μεθώνη μείωσε με το ξεκίνημα της επανάληψης, δεν μπόρεσε όμως να πάρει τίποτε παραπάνω από το παιχνίδι καθώς ο Γιακουμής έκλεισε στο τέλος το σκορ.

Ο Απόλλωνας μπήκε στην αναμέτρηση με το μαχαίρι στα δόντια και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 2-0 την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ψάχνονταν να βρουν τα πατήματα τους μέσα στο γήπεδο.

Η... φούρια των γηπεδούχων φάνηκε από το 2ο λεπτό όταν ο Καρύδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε απέναντι στο Μίντζηρα με τον τερματοφύλακα της Μεθώνης να πέφτει στα πόδια του και να διώχνει την μπάλα σε μία φάση όπου ο πάγκος του Απόλλωνα ζήτησε πέναλτι, με τον Κουρτέση να βρίσκεται δίπλα στη φάση και να έχει ξεκάθαρη άποψη.

Με τους Καρύδη, Γιακουμή και Κάνιστρα να πιέζουν ψηλά, η Μεθώνη είχε δυσκολία στο κατέβασμα της μπάλας ενώ ο Τσατάς έμοιαζε απομονωμένος στην επίθεση και καλά κλεισμένος από την άμυνα του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν τελικά μπροστά στο σκορ στο 9ο λεπτό όταν ο Δασκαλάκης έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς και ο Μούζος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0.

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια με τον Απόλλωνα να βρίσκεται με το πόδι στο γκάζι και την Μεθώνη να μην μπορεί να αντιδράσει. Μάλιστα, στο 24ο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιναλίστ του Κυπέλλου όταν ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά με ανάποδο πόδι και η μπάλα αφού έσκασε στο έδαφος ξεγέλασε τους αμυντικούς και τον Μίντζηρα και κατέληξε στην δεξιά του γωνία για το 2-0.

Οι φωνές του Κοσυφολόγου, ο όποιος δεν πίστευε την εικόνα που έδειχναν οι παίκτες του, φαίνεται πως τους αφύπνισαν και η Μεθώνη μετά το 30ο λεπτό ισορρόπησε το ματς και άρχισε να βγαίνει με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση. Στο 35ο λεπτό μάλιστα μείωσε το σκορ με τον Τσατά, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Ζόμπολου στη συμβολή των δοκών και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Ο Απόλλωνας συνέχισε στο πλάνο του και ευτύχησε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μούζο ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Μίντζηρα για το 3-1.

Αντίθετα από ότι συνέβη στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη. Και δικαιώθηκαν καθώς στο 48ο ο Παυλογιάννης με σουτ μείωσε εκ νέου τη διαφορά στο γκολ (3-2). Η αντίδραση του Απόλλωνα ωστόσο ήταν ψύχραιμη, διατήρησε την πρωτοβουλία και είχε τις φάσεις με το Μούζο και τον Γιακουμή. Ο τελευταίος μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε στο 87ο λεπτό γράφοντας το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Κουρτέσης (Μιχαλόπουλος, Γαϊτάνης).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Μπαχράμης, Δασκαλάκης, Παχής, Περιβολάρης, Κουντάνης, Καραχάλιος, Μούζος (80′ Γκότσης), Κάνιστρας (87' Μιχαλόπουλος), Μανωλόπουλος, (75′ Κοτσιλιέρης), Γιακουμής, Καρύδης

ΑΟ ΜΕΘΩΝΗΣ: Μίντζηρας, Τρυφωνόπουλος, Μπάμπαλης (46′ Καγιανάς), Κουτίβας, Μπούρδος, Ζόμπολος (46′ Σταματελόπουλος), Σαμπάνι, Πεϊδης, Τσατάς (77′ Τσάνε), Τομαράς (63′ Παπαδημητρίου), Παυλόγιαννης.