Απόλλωνας Καλαμάτας: Έκανε το καθήκον του με Αίαντα (3-1) και πάει για τα play-off ανόδου

Ξεκίνημα με Αμαζόνες την Τετάρτη του Πάσχα - Πρωταθλητής στην Pre League γυναικών ο Απολλώνιος Κερατσινίου

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας ολοκλήρωσε νικηφόρα την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και πλέον ετοιμάζεται για τα play-off ανόδου που ξεκινούν την Τετάρτη του Πάσχα.

Το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη επικράτησε άνετα 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο κλειστό της Παραλίας για την 28η αγωνιστική της pre league και κατέλαβε την 3η θέση στην κανονική περίοδο που σημαίνει πως στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα των Αμαζόνων η οποία κατέλαβε την 4η θέση.

Στην αναμέτρηση απέναντι στον Αίαντα ο Απόλλωνας Καλαμάτας ήταν καταιγιστικός για δυο σετ, χαλάρωσε στο τρίτο και έδωσε δικαίωμα στις φιλοξενούμενες να επικρατήσουν, αλλά τελικά πήρε μία άνετη νίκη στρέφοντας πλέον την προσοχή του εκεί που θα κριθούν όλα.

Στο πρώτο σετ η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε εδώ 12-9 και σταδιακά ανέβασε την απόδοση της επικρατώντας 25-11. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο σετ όπου ο Απόλλωνας Καλαμάτας πήρε προβάδισμα 12-6, 15-10, 20-13 για να ολοκληρώσει το σετ με 25-19.

Οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο σετ. Πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα 4-6, 6-11, 8-16 για να επικρατήσουν 18-25. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική καθώς ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος στο 4ο σετ προηγήθηκε 15-1 και 17-5 για να το πάρει τελικά 25-10.

Πρωταθλητής στην Pre League Γυναικών ο Απολλώνιος
Πρωταθλητής στην Pre League Γυναικών αναδείχθηκε ο Απολλώνιος, ο οποίος στο φινάλε της κανονικής περιόδου πήρε το τρίποντο στην έδρα των Μακεδόνων με 3-1 σετ, κατακτώντας την 1η θέση στην βαθμολογία.
Η ομάδα του Κερατσινίου τερμάτισε με 66 βαθμούς, όσους και οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων όμως υπερτερούν στην μεταξύ τους ισοβαθμία.
Ο Απολλώνιος μαζί με τον τίτλο πανηγυρίζει και την επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία του γυναικείου βόλεϊ μετά την σεζόν 2009-2010.
Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Μούζουλας, Παρατηρητής: Σιδηράς.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 15-25, 29-27, 09-25)

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Κώστας Αγγουράς): Ντα Σίλβα, Μαρτίνεζ, Μπορμπόκη, Δορούκα, Λιούνη, Παπακωνσταντίνου / Γαλάνη (λ), Σακκά (λ), Νικηφόρου, Παπαδοπούλου, Γκίκα, Πουλιάκη, Ντογραμάτζη.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Ράπτη, Λάβδα, Πήττα, Διώτη, Κελς, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ), Μότσιανου (λ), Σιδεράτου.