Απόλλωνας Καλ.- ΖΑΟΝ 0-3: Χωρίς λύσεις στα κρίσιμα σημεία

MYΤΣΚΙΔΗΣ: ΜΑΣ ΑΔΙΚΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ, ΕΙΧΑΜΕ ΨΥΧΗ, ΠΑΘΟΣ, ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε και στα δυο πρώτα σετ αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω όταν χρειάστηκε, με τον δυνατό ΖΑΟΝ να φτάνει σε καθαρό τρίποντο και να μένει στην κορυφή

Το αήττητο της έδρας έχασε ο Απόλλωνας Καλαμάτας καθώς σε ένα ακόμη παιχνίδι οι μελανόλευκες αδίκησαν τους εαυτούς τους. Ο ΖΑΟΝ πέρασε με καθαρό 3-0 από την Παραλία και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας στον όμιλο ανόδου της pre league γυναικών, όπου θα δώσει τη μάχη με το Αιγάλεω και τα Πεύκα για την απ’ ευθείας άνοδο.

Ο Απόλλωνας έχασε σχεδόν πανομοιότυπα τα δυο πρώτα σετ, στα οποία είχε το προβάδισμα αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν είχε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις και στο τρίτο με την ψυχολογία πλέον στην αντίπερα όχθη, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να γυρίσει το ματς.

Η αδυναμία του Απόλλωνα στα κρίσιμα σημεία φάνηκε στο πρώτο σετ όταν προηγήθηκε 8 πόντους (16-8 και 17-9), αλλά η ομάδα της Κηφισιάς έφερε τούμπα την κατάσταση. Προηγήθηκε 19-20, οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 23-23 και εν τέλει πήρε το σετ 23-25. Να επισημάνουμε πως ο διαιτητής Γεράνιος τιμώρησε για διαμαρτυρία στο 21-20 τον προπονητή της γηπεδούχου Μπάμπη Μυτσκίδη και το σκορ έγινε 21-22 και η μπάλα στον ΖΑΟΝ, σε ένα καθοριστικό σημείο για τον αγώνα...

Στο δεύτερο η ιστορία επαναλήφθηκε, με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά 11-7, 14-9, 15-13, 20-19 και το ΖΑΟΝ να κάνει την αντεπίθεση, να παίρνει προβάδισμα 20-21 και το σετ με 22-25.

Στο τρίτο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν από το ξεκίνημα και έφτασαν χωρίς δυσκολία στο 21-25 και την νίκη στα 6 ματς του ομίλου ανόδου, αφήνοντας τον Απόλλωνα καθηλωμένο στην θέση την οποία καλείται να υπερασπιστεί την επόμενη αγωνιστική στα Βριλήσσια.

Απόλλων Καλαμάτας - Ζηρίνειος ΑΟΝ 0-3

Τα σετ: 23-25, 22-25, 21-25

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Βενέτη, Θεοδωρακέα, Αποστολοπούλου, Τόσι, Καραμούντζου, Καρακύκλα / Γκιαούρη (λ), Δημοπούλου, Κόλλια, Σακελλαρίου, Αποστολοπούλου, Καράμπελα, Γρίβα, Ν. Γιόλλα, Τσάτουμα.

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Καλλή, Μικρουδάκη, Γιοβάνη, Αργυροπούλου Ε., Φουμακη, Μποκή / Αργυροπούλου Μ. (λ), Πίκουλη (λ), Χάνσον, Αναγνώστου, Παπαδοπούλου.