Απόλλωνας Καλ.- Πανθουριακός 0-5: Περίπατος στο Ασπρόχωμα

Όπως είχε συμβεί και στο ματς του πρώτου γύρου, ο Πανθουριακός δεν είχε καμία δυσκολία να επιβληθεί του Απόλλωνα Καλαμάτας περνώντας ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο Ασπροχώματος για την 15η αγωνιστική της Α' τοπικής Μεσσηνίας.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές επιβλήθηκαν 5-0 του νεανικού Απόλλωνα και πέρασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας περιμένοντας το αποτέλεσμα  στην αυριανή αναμέτρηση της Μάνης με την Σπερχογεία, ενώ με τη σημερινή αντίπαλο τους ανανέωσαν το ραντεβού για την αναμέτρηση του Κυπέλλου την προσεχή Τετάρτη.

Ο Πανθουριακός πήρε από την αρχή τον έλεγχο και απείλησε σε δύο περιπτώσεις πριν τελικά βρεί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 17ο λεπτό ο Ζαραφέτας πλάσαρε αλλά ο Γιακουμής απέκρουσε στη γωνία του ενώ στο 22' ο Άγγελος Σαραντόπουλος σούταρε άουτ.

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό ο Δημήτρης Κουρούπης με σουτ και πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Άρης Σταματελόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κοντογόνη και με πλασέ έκανε το 0-2 στο 33'.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Δημήτρη Κουρούπη να απειλεί στο 48ο λεπτό σουτάροντας άουτ ενώ στο 57ο λεπτό ο Γιακουμής απέκρουσε κεφάλια του Λιόλιου που προήλθε από φάουλ του Κουρούπη. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 59ο λεπτό όταν ο Άγγελος Σαραντόπουλος έβγαλε ωραία στον Βασιλόπουλο ο οποίος πλάσαρε για το 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και στο 62ο λεπτό Άρης Σταματελόπουλος γύρισε όμορφα στον Βασιλόπουλο ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-4 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 71' ο Παναγιώτης Οικονομέας ο οποίος πέρασε νωρίτερα στο παιχνίδι είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 89' ο νεαρός αμυντικός έβγαλε τη σέντρα και ο Σπυρόπουλος με πλασέ έγραψε το τελικό 0-5.

Απόλλων Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας, Ρασσιάς, Πανταζής, Σεντεμέντες Γ., Σεντεμέντες Ι., Κοντογόνης (52' Δημητρόπουλος), Καραΐσκος (60' Ζαϊμης), Σαρδέλης, Κουρεντζής, Πουλουπατης

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Οδεμισιώτης, Σταματελόπουλος (64' Οικονομέας), Λιόλιος, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Ζαραφέτας (46' Τσουλάκος), Ζαχαρόπουλος, Σαραντόπουλος (64' Αρβανίτης), Κουρούπης, Βασιλόπουλος (78' Σπυρόπουλος).