MESSINIA PLUS

Απόλλωνας Καλ.- Πανθουριακός 0-1: Απέδρασε απο το Ασπρόχωμα με Κουρούπη

Πήρε φόρα ο Πανθουριακός και μετά την πρώτη του νίκη επί του Εθνικού Μελιγαλά την περασμένη αγωνιστική, πέρασε νικηφόρα και από το Ασπρόχωμα με 1-0, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα Καλαμάτας στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής Μεσσηνίας.

Με το Δημήτρη Κουρούπη να μπαίνει αλλαγή στο 50ο λεπτό  και να αλλάζει τη ροή του αγώνα, η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα έδειξε πως μπορεί να έχει ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα, παρά το μέτριο ξεκίνημα  που είχε στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Αντίθετα, ο Απόλλωνας έχοντας δεδομένες απουσίες βασικών παικτών, όπως του Κάνιστρα και του Νικολόπουλου,  δεν μπόρεσε να συνέλθει από την ισοπαλία με την Ομόνοια και απώλεσε το αήττητο και κατά πάσα πιθανότητα την πρώτη θέση  αφού Εράνη και Κυπαρισσία  είναι σε απόσταση βbολής και  αύριο θα έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν.

To ματς

Ο Απόλλωνας είχε ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μέρος,  αγγίζοντας το γκολ στο 9ο λεπτό όταν σουτ του Γιακουμή βρήκε στο δοκάρι, αλλά στην συνέχεια δεν έκανε την μεγάλη φάση. Ο Πανθουριακός ξεκίνησε επιφυλακτικά και με προσοχή του  στραμμένη να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα αλλά  στην εξέλιξη του αγώνα ανέβασε την απόδοσή του και με παίκτηκλειδί τον Δημήτρη Κουρούπηξεκλείδωσε την άμυνα του Απόλλωνα και πήρε ένα μεγάλο διπλό.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον Ψηλοπαναγιώτη για χέρι αμυντικού στο 41‘, ενώ νωρίτερα, σε μία από τις ελάχιστες τελικές του πρώτου μέρους, ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο β’ μέρος ο Πανθουριακός μπήκε καλύτερα και στο 55′ ο Κακαλής, ο οποίος έπαιξε απέναντι στην πρώην του ομάδα, σούταρε άουτ ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Αχιλλέας Χαρλέπας πλάσαρε απο καλή θέση με τον Κυριακόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Η απάντηση  από τον Απόλλωνα ήρθε στο 57′ με τον Κουντάνη να εκτελεί φάουλ που πέρασε άουτ λίγα εκατοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λίβα.

Στο 57‘ οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν ωραία καθώς η μπάλα πέρασε  διαδοχικά από Κουρούπη, Χαρλέπα για να καταλήξει στον Πουλάκο που πλάσαρε αλλά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε στην γραμμή.

Στο 81ο λεπτό ο Κουρούπης με λόμπα έβγαλε σε θέση βολής τον Γιώργο Χαρλέπα,  ο οποίος προσπάθησε να αποφύγει τον Κυριακόπουλο που επιχειρούσε έξοδο, και βρέθηκε στο έδαφος με τον Ψηλοπαναγιώτη να  υποδεικνύει πέναλτι.  Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουρούπης γράφοντας το 0-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας πέρασε μαζικά στην επίθεση και στις καθυστερήσεις είχε δύο ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 92‘ μετά από γέμισμα του Κουντάνη ο Μιχαλόπουλος έπιασε κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 95′ σουτ του Γιακουμή έδιωξε πριν τη γραμμή ο Λιόλιος.

Απόλλων Καλαμάτας (Τ. Σακελλαρόπουλος): Κυριακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος, Καρύδης, Μούζος (46′ Κουντάνης), Καραχάλιος, Ακριστινέι, Μανωλόπουλος (64′ Μιχαλόπουλος),Γιακουμής.

Πανθουριακός (Α. Μαυρέας): Λίβας, Κακκαλής (80′ Χαρλέπας Γιώργος), Καλύβας (52′ Κουρούπης), Οδεμησιώτης, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Χαρλέπας Αχ.(88′ Λυμπερόπουλος), Διαμαντής, Πουλάκος, Μπαλαούρας, Παντσιώτης.