Απόλλωνας Καλ.: Έπεσε μαχόμενος σε καμίνι, 3-2 το Αιγάλεω με ανατροπή (pics)

Κρίμα κι άδικο γι’ αυτόν τον Απόλλωνα. Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε 3-2 σετ στο Αιγάλεω στον τρίτο τελικό ανόδου για την Volleyleague γυναικών, φτάνοντας μια ανάσα από το όνειρο καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά οι γηπεδούχες σε ένα κατάμεστο κλειστό που θύμιζε καμίνι έτοιμο να εκραγεί έκαναν την ανατροπή και πήραν την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ.

Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη έκανε την υπέρβαση στη χρονιά και πήγε στον τελικό των τελικών πληγωμένη από την απουσία της Σοφίας Καρακύκλα, αλλά παρ΄όλα αυτά τα έδωσε όλα, έστειλε στα σχοινιά τις γηπεδούχες στα δυο πρώτα σετ αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος σ’ ένα εχθρικό περιβάλλον, στον τελικό που έγινε παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-13, 15-18, 17-23 για να επικρατήσει 21-25.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο σετ με την Καλαματιανή ομάδα να έχει πάρει ψυχολογία και να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό. Προηγήθηκε 12-19 και 13-20, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και μείωσαν 22-23 αλλά ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα και πήρε το σετ 23-25 κάνοντας το 0-2.

Στο 3ο σετ ο Απόλλωνας βρέθηκε μπροστά με 10-13 αλλά το Αιγάλεω κατάφερε να προσπεράσει και πάρει διαφορά κερδίζοντας το σετ με 25-18. Ξαναμπήκε στο παιχνίδι με 2-1 σετ και συνέχισε και στο 4ο να πιέζει φτάνοντας στην ισοφάριση me 25-20.

Στο τάι μπρέικ ο Απόλλων Καλαμάτας προηγήθηκε με 2-4 μετά από άσσο της Βενέτη και στη συνέχεια με φοβερή άμυνα της Αποστολοπούλου έκανε το 2-5. Με μπλοκ της Βλάχου στη Κόλλια το Αιγάλεω μείωσε στον πόντο (7-8), με τη Φακοπουλίδου να φέρνει το σετ στα ίσια λίγο αργότερα (9-9). Η Ελληνίδα ακραία από εκείνο το σημείο και μετά είχε 3/4 τελειωμένες επιθέσεις (10-11, 11-11, 13-11, 14-12) και σε συνδυασμό με τον άσσο της Μελετιάδη (12-11) το «Σίτι» έφτασε σε δύο ματς μπολ (14-12). Ο Απόλλων Καλαμάτας έσωσε το πρώτο ματς μπολ αλλά στην επόμενη φάση η Πατεράκη μπλόκαρε την Θεοδωρακέα για το τελικό 15-13.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β., Επόπτες: Ιωάννου, Κατσιάρας, Καπότης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 25-18, 25-20, 15-13)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Ράπτη, Μελετιάδη, Βλάχου, Φακοπουλίδου, Πατεράκη, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Γκέκοβιτς, Νικολαΐδη.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χαράλαμπος Μυτσκίδης): Κόλλια, Βενέτη, Αποστολοπούλου, Τόσι, Καραμούντζου, Γρίβα, Δημοπούλου.