Απόλλωνας Καλ.- Απολλώνιος 1-3: Έσπασε το αήττητο της Παραλίας και αγκάλιασε την απευθείας άνοδο

Νίκη ανόδου στη volleyleague γυναικών πήρε ο Απολλώνιος στο κλειστό της Παραλίας. Η ομάδα του Κερατσινίου επιβλήθηκε 3-1 σετ του Απόλλωνα Καλαμάτας σε ένα χορταστικό κι απολαυστικό για τους 350 φιλάθλους παιχνίδι για την 24η αγωνιστική στην pre league και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Με δεδομένο πως τα παιχνίδια που υπολείπονται είναι με το Ναύαρχο Βότση και τους Μακεδόνες η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο και την απευθείας άνοδο στα σαλόνια του γυναικείου βόλεϊ.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα στην Παραλία με την οποία διεκόπη το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για τη συνέχεια αφού η προσοχή είναι στραμμένη στα play-off ανόδου που θα ακολουθήσουν μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 21-21. Ο Απολλώνιος με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε 24-21 αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν και με δικό τους σερί πήραν το σετ 27-25.

Ο Απόλλωνας επέστρεψε στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 15-10, 20-18 για να το κατακτήσει με 25-21. Οι φιλοξενούμενες βελτίωσαν το μπλόκ τους στο τρίτο σετ, προηγήθηκαν από νωρίς 15-17, ο Απόλλωνας πλησίασε στο 20-22 αλλά το σετ πήγε στον Απολλώνιο με 25-21.

Παρόμοια κατάσταση και στο 4ο σετ με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 10-14, τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν 15-21 για να υπάρχουν το σετ 25-20 για τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 21-25, 20-25

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Ζωίδου,Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Γιόλλα Ειρ., Μαυροειδή.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα, Διώτη, Σιδεράτου, Ράπτη, Λάβδα, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ), Μότσιανου (λ), Κελ.