Απόλλωνας Καλ.- Ανδρούσα 4-0: Διπλή χαρά για κορυφή και Μανωλόπουλο

Παιχνίδι για ένα ρόλο έγινε στο Ασπρόχωμα με τον Απόλλωνα να κυριαρχεί απόλυτα απέναντι στην Ανδρούσα και τελικά να φτάνει στη νίκη με 4-0 και στην κορυφή της Α’ τοπικής μετά την ήττα του Πάμισου Μεσσήνης στην Μάνη.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μονότερμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην ομάδα της Ανδρούσας η οποία προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική αλλά πέρα από την δεδομένη διαφορά δυναμικότητας παρουσιάστηκε και με αρκετές απουσίες.

Σημείο αναφοράς στο ματς αποτέλεσε και η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Δημήτρη Μανωλόπουλου μετά από 11 μήνες απουσίας μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε τον περασμένο Ιανουάριο.

Γκολ με το καλησπέρα

Τα πράγματα έγιναν απλά για τον Απόλλωνα από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς ο Κακκαλής μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ από τα δεξιά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Απελευθερωμένοι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, είχαν μία ευκαιρία και πάλι με τον Κακκαλή στο 11’ (κεφαλιά άουτ από σέντρα Σπανού) ενώ στο 17’ ήταν σειρά του Δαλκαφούκη να απειλήσει με σουτ με τον Μπαχράμη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας είχε “φορτώσει” την δεξιά πλευρά με Παναγάκη, Παπαθεοδώρου και τον Κακκλαή να ανεβαίνει συνεχώς, με τους παίκτες της Ανδρούσας να αδυνατούν να ανακόψουν τις επιθέσεις που γίνονταν κατά κύματα.

Στο 18’ ο Σπανός ζύγισε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ ενώ η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 29’ όταν σε μπαλιά από την άμυνα ο Κάλας βγήκε προ του Γιακουμή αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει το 2-0 όταν ο Κακκαλής σούταρε, ο Μπαχράμης έδιωξε αλλά στο… ριμπάουντ βρέθηκε ο Βασιλόπουλος ο οποίος από κοντά “κλείδωσε” ουσιαστικά τη νίκη απο το ημίωρο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ανδρούσα να κάνει την δεύτερη τελική της προσπάθεια όταν στο 42’ο Καλογερόπουλος -μετά από συνεργασία με τον Ξυδιά- έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Deja vu στο β’ και αποθέωση

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να ξεκινάει επίσης με γκολ από τα αποδυτήρια.

Στο 49ο λεπτό ο Μπάκας έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μπαχράμη για το 3-0.

Στο 51’ γκολ του Δαλκαφούκη ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά λίγο αργότερα (57’) ο ίδιος έκανε το 4-0 συνεχίζοντας το φετινό επιθετικό του κρεσέντο.

Στο 68ο λεπτό το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι χειροκροτώντας το Δημήτρη Μανωλόπουλο ο οποίος μετά από 11 μήνες επέστρεψε και πάλι στους αγωνιστικούς χώρους.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα τελευταία λεπτά με τον Απόλλωνα να έχει ένα ακόμη ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ (Μπάκας) στο 72ο λεπτό.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Γιακουμής, Κακκαλής (57’ Κωνσταντόπουλος), Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος (68’ Μανωλόπουλος), Περιβολάρης, Παπαθεοδώρου, Παναγάκης (52’ Καρύδης), Δαλκαφούκης, Σπανός, Μπάκας.

Ανδρούσα: Μπαχράμης, Χαρίτος (57’ Δέδες), Τσαναλίας, Παυλάκος, Παπαγεωργίου (46 Τσαλχάιν), Ιμεράσι, Κάλλας (53’ Θεοδωρακόπουλος), Κοντομανωλόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Καλογερόπουλος.