Απόλλων Σμύρνης-Ξάνθη 3-1: Τη «βύθισε» και επέστρεψε στην Super League

Ο Απόλλωνας Σμύρνης επέστρεψε στην Super League καθώς επικράτησε 3-1 της Ξάνθης στην Ριζούπολη στο δεύτερο ματς των μπαράζ.

Μετά από έναν χρόνο ο Απόλλωνας Σμύρνης επέστρεψε στα «μεγάλια σαλόνια» καθώς επικράτησε 3-1 της Ξάνθης στην Ριζούπολη και με συνολικό σκορ 4-1 πήρε την άνοδο για την Super League.

Από την πλευρά της η Ξάνθη πλήρωσε τα πολλά προβλήματα που έχει και θα υποβιβαστεί στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία μετά το 1989 και τη συνεχή της παρουσία στα «μεγάλα σαλόνια». Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ο Μπεντινέλι που πέτυχε δυο γκολ και συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου η ομάδα του να πετύχει το στόχο της.

Η Ξάνθη μπήκε καλύτερα στο ματς ψάχνοντας να βρει το γρήγορο γκολ αλλά τελικά ο Απόλλωνας Σμύρνης ήταν αυτός που τελικά άνοιξε το σκορ, με πέναλτι στο 14ο λεπτό που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεντινέλι (όπως είχε κάνει και στο πρώτο ματς). Μάλιστα στο 28ο λεπτό δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα για την Ξάνθη μιας και ο Αδαμίδης αποβλήθηκε μετά από μαρκάρισμα, ενώ στο 36ο λεπτό ο Απόλλωνας ουσιαστικά τελείωσε το ματς μιας και μετά από σέντρα του Ιωαννίδη, ο Τενεκές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0.

Ο Βραζιλιάνος άσος του Απόλλωνα Σμύρνης μπήκε φουριόζος και στο 58ο λεπτό σκόραρε και πάλι κάνοντας το 3-0. Στο 61ο λεπτό και ο Απόλλωνας Σμύρνης έμεινε με δέκα παίκτες μετά την κόκκινη κάρτα στον Τάσο Λαγό για μαρκάρισμα στον Κοτόπουλο. Το μόνο που κατάφερε η Ξάνθη ήταν να μειώσει με τον Φασίδη στο 84ο λεπτό για το 3-1.

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Λαγός, Ρώσση, Φατιόν, Καραγκούνης (46′ Πατράλης), Μπλάζιτς, Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Μπέντο, Ισαάκιδης (46′ Αραμπατζής), Τσιτσεκίδης (84′ Ερτορούλ), Κοτόπουλος (80′ Παπαδόπουλος), Λεωντσάκος, Τενεκές, Φάκκης (59′ Μανίσογλου), Φασίδης, Θυμιάνης, Τσιπούρας (46′ Τσιλιγγίρης), Αδαμίδης.